Tapu senedi, İpotek belgesi ve Tapu kaydı E-devlet Üzerinden Çıkartılabilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonrasında tapu senedi, taşınmaz tapu kaydı, hisseli taşınmaz tapu kaydı ve ipotek belgesi artık e-devlet üzerinden alınması için yapılan çalışmalar sonuna gelindi. 2020 yılı itibariyle e-devlet uygulaması ile verilmesi planlandı.

Haberler 14.12.2019, 13:55 Muharrem KARAKUŞ
Tapu senedi, İpotek belgesi ve Tapu kaydı E-devlet Üzerinden Çıkartılabilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonrasında tapu senedi, taşınmaz tapu kaydı, hisseli taşınmaz tapu kaydı ve ipotek belgesi artık e-devlet üzerinden alınması için yapılan çalışmalar sonuna gelindi.2020 yılı itibariyle e-devlet uygulaması ile verilmesi planlandı.

Tapu belgesi 2020 yılı İtibariyle E-devlet Üzerinden Alınacak!

2020 yılı için Cumhurbaşkanlığının kararı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti. Tapu senedi, ipotek belgesi, taşınmaz tapu kaydı ve hisseli taşınmaz tapu kaydı işlemleri artık internet üzerinden yapılabilecek.2020 Ocak ayı itibariyle Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sayfasına eklenecek olan bu dört belge kişilerin e - devlet sayfasına TC kimlik numarası ile şifre girilerek kendi e-devlet sayfaları üzerinden belgelerin çıktılarını alabilecekler. Tapu müdürlükleri üzerinden başvuruları yapılan tapu senedi, tapu kaydı ve ipotek belgesi işlemleri başvuruları içinde tapu müdürlüklerine gidilmesine gerek kalmayacak. Bu uygulama ile birlikte kişiler başvurularını e-devlet üzerinden yapabilecek.

Dört Belgenin Başvuru ve Çıktısı E-devlet üzerinden Alınabilecek

0cak 2020’nin gelmesiyle, Taşınmaz üzerinde olan, ipoteği gösteren ipotek belgesi, taşınmaz a ait olan tapu sicilindeki maliklerin tümünü gösteren tapu belgesi, hisseli taşınmazlarda taşınmazın tapu kaydı ve tapu senedi evrakları e-devlet üzerinden alınabilecek. Bu uygulama ile vatandaşın işlerinin kolaylaşması ve tapu müdürlüklerindeki yoğunluğun biraz olsun azalması bekleniyor.

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü