Tunç Soyer İzmir'deki Büyük Gökdelen için Ruhsat İptali Talimatı Verdi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'de büyük Yankı uyandıran ve tartışmalar yaratan gökdelenle ilgili ruhsat iptali talimatı verdi.

Haberler 18.12.2019, 13:33 Fatih OĞUR
Tunç Soyer İzmir'deki Büyük Gökdelen için Ruhsat İptali Talimatı Verdi

Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından ruhsat iptali şikayeti ile gündeme getirilen bu konu, için Tunç Soyer kararını verdi. Tunç Soyer, "Hukuki süreçlerin henüz tüketilmediğinin anlaşılması üzerine ruhsatın iptali hakkında gerekli çalışmaları" başlattıklarını açıkladı.

İlgili Planın İptali Halinde İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Olağanüstü Toplanacak

Tunç Soyer, gökdelen ruhsatının hukuki sürecini başlatarak 1/1000lik uygulama imar planının iptal edilmek üzere, Konak Belediyesi tarafından gündeme alınmasını talep etti. Tunç Soyer İzmir Büyükşehir Belediye meclisini çağırarak, bu kararın onanması teklifi verileceğini belirtti.

Planın iptal edilmesiyle yeni bir gökdelen oluşturulmasını engellemek için, Planlı İmar Yönetmeliğinin 66.maddesine uygun olacak şekilde, Konak Belediyesi ile birlikte Mimari Estetik Komisyon oluşturularak Kadifekale başta olmak üzere, İzmir'in tüm bölgelerinde İzmir'in siluetine olan etkisinin değerlendirilmesi ve benzer inşaatların bir daha oluşturulmasını engellemek amacıyla teknik değerlendirilme yapılacağı belirtiliyor.

 Gökdelen projesiyle ilgili 2010 yılında onaylanan plan daha önce açılan dava sonucunda İzmir 4. İdare Mahkemesi'nin kararıyla iptal edilmiş, 2013 yılında onaylanan plan ise İzmir 1. İdare Mahkemesi'nin kararıyla iptal olmuştu. Ardından, 2015 yılında onaylanan plan İzmir 3. İdare Mahkemesi'nin kararıyla geçerliliğini kaybetmişti.

Yorumlar (0)
-2°
hafif kar yağışlı
Günün Karikatürü Tümü