Turizm Bakanlığı Turizm Planını Açıkladı

Turizm bakanlığı 2020 ve sonrası için turizm tanıtım eylem planını açıkladı.

Haberler 20.11.2019, 12:39 08.01.2020, 18:04 Onur DİMLİ
Turizm Bakanlığı Turizm Planını Açıkladı

Turizm bakanlığı 2020 ve sonrası için turizm tanıtım eylem planını açıkladı. Beş alana yoğunlaşacak programda kent markalaşması, bisiklet rotaları, yemek turizmi, kültür turizmi ve ulaşım alanlarına ağırlık verilecek.

Ülkemizde bulunan Hatay ve Gaziantep gibi UNESCO tarafından tescilli şehir sayısının arttırılarak tescillenen şehirlere gelecek yerli ve yabancı turist sayısının artması bekleniyor. Bakanlığın planı dahilinde yaklaşık on tane şehrin daha UNESCO tarafından tescillenmesi hedeflenmekte. Şehirlerin ve ürünlerin markalaştırılarak şehir kimliklerinin uluslararası düzlemde tanıtımı da bakanlığın planları arasında yer alıyor.

Dünyada yaygınlaşmakta olan bisiklet turizminin ülkemizde de oluşmaya başlaması sonucu bu turizm dalını geliştirmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı 2020 ve sonrası için yeni bisiklet rotalarının oluşturulması, bisiklet dostu otel sayısının arttırılması ve uluslararası bisiklet organizasyonlarının ülkemize davet edilmesi gibi hedefler de koyuldu. Bunun yanı sıra Türk mutfağını dünyaya tanıtmak ve yemek turizmini arttırmak için 'Lezzet Haritalarının' oluşturulması ve yurt dışında da oldukça ilgi gören Türk dizilerinde ürün yerleştirmesi yaparak Türk mutfağının tanıtımı planlanıyor.

Yeni doğal güzelliklerin, müzelerin ve antik kentlerin ziyarete açılması ve var olan turistik alanların da gezi kısımlarının genişletilmesi amaçlanmaktadır.

Türkiye üzerinden aktarmasız uçuş sayısının ve tarifeli sefer sayısının arttırılması hedefleniyior.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü