Türk Çift Amerika'da Covid-19 Test Kitleri Üretimini Gerçekleştirdi

Geçtiğimiz günlerde Amerika'da yaşayan Serhat ve Zeynep Pala çifti bir damla kanla Covid-19’U yaklaşık 3 ile 10 dakikada ortaya çıkardıklarını iddia etti.

Türk Çift Amerika'da Covid-19 Test Kitleri Üretimini Gerçekleştirdi

Tüm dünya çapında hızlı bir şekilde yayılan Coronavirüs salgını bilim severleri de ayağa kaldırdı. Virüsün kanda tespit edilebilmesi için çalışmalar yapan bilim insanları yaptıkları araştırmaları ortaya döktü. Amerika'da yaşayan Türk çift Serhat ve Zeynep Pala ise bir damla kandan yaklaşık 3 ile 10 dakikada yeni tip coronavirüs testini yapabilen pratik bir kit ürettiklerini tüm dünyaya duyurdular. Türk çiftten kendi şirketlerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda böyle bir sonuç ortaya çıktığı bilgilerine ulaşıldı.

Yapılan çalışmalar tüm dünyaya kısa bir süre içerisinde yayılan Coronavirüs salgınının önlenmesinde önemli bir adım olabilir. Çiftin belirttiğine göre büyük bir ekiple kendi laboratuvarlarında Çinli bir bilim adamı ile birlikte ortaklaşa çalıştıkları bilgilerine ulaşıldı. Kitlerin üzerinde CE işareti bulunuyor ve sadece küçük bir damla kandan bu kit virüsü tespit edilebiliyor.

Hastanelerde Testler Oldukça Pahalıya Mal Oluyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan Serhat ve Zeynep Pala çifti dünyayı kasıp kavuran Coronavirüs salgınına yol açan virüsü kısa sürede tespit eden basit bir kit icat etti. Bu kiti üretirken milyonlarca kişiye nasıl faydalı olacaklarını düşünerek yola çıkan çift kendi laboratuvarlarında oldukça yoğun bir teknolojik kullandı.

Şu an için gün içerisinde 500.000 test kiti üretme kapasitesine sahip olduklarını belirten Serhat ve Zeynep Pala çifti Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezunlar. Daha sonra master eğitimleri için 1997 yılında Amerika'ya giden Serhat ve Zeynep Pala kendi evlerinin garajlarında kurdukları şirket ile böylesine büyük bir başarıya imza attı.

Yorumlar (0)
27°
açık
Günün Karikatürü Tümü