Türkiye’ye Milyonlarca Lira Getiri Sağlayacak Olan Milli Kolonlar

Erciyes Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Uğur Şahin; ilaçların, gıdaların ve kozmetik ürünleri analiz etmede kullanılan yüksek sıvı kromatografi kolonlarını ilk defa üreterek bir ilke imza attı. Milli olarak üretilen kolonlar sayesinde Türkiye’ye milyonlarca getiri sağlayacak.

Haberler 20.11.2019, 14:31 20.11.2019, 16:54 Rıdvan Yasin YİĞİTOĞLU
Türkiye’ye Milyonlarca Lira Getiri Sağlayacak Olan Milli Kolonlar

Türkiye’ye Yüksek Fiyatlarla İthal Ediliyordu

Prof. Dr. Uğur Şahin, Türkiye'ye yüksek fiyatlarla ithal edilen bu kolonları yüzde 100 yerli ve milli imkânlar ile üretmek için ilk adımı attı.

Erciyes Teknopark ‘ta firmasını kuran Prof. Dr. Şahin, Yüksek Sıvı Kromatografi kolonlarını üretmek için çalışmalarını hızlandırdı.

Piyasaya Tamamen Yerli Üretim Olarak Çıkacak

Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Şahin, 2011 ve 2013 yıllarında bu kolonların hazırlanmasında ve üretilmesinde yer almıştı. Daha sonrasında ülkesine geri dönen Şahin, bu üretimi gerçekleştirmek için ar-ge çalışmalarına başladı. Bu çalışma kapsamında kendi firmasını kuran Prof. Dr. Uğur Şahin, KOSGEB desteği de aldı. Sonucunda da yüksek performanslı sıvı kromatografi kolonlarının üretimini milli servet olarak ülkemize kazandırdı.

 Prototip üretimi sonucunda Erciyes Üniversitesi’nin Eczacılık Fakültesi’ne, Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne numunelerini verdi. Bununla kalmayıp şehirlerarası çalışmalarına da devam eden Şahin,  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Eczacılık Fakültesine ve Ankara Gıda Kontrol Laboratuvarına da kolon numunelerini iletti. Numunelerin olumlu sonuçlanmasıyla şuanda iki tür kromatografik kolon üretmeye başladı.

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü