Ülkeler Arasındaki Gerginlikler

ABD ile İran arasında sorunlar, gündemden düşmüyor.

Haberler 19.01.2020, 16:55 Onur DİMLİ
Ülkeler Arasındaki Gerginlikler

Öte yandan Irak’taki Washington ve Tahran gerilimi devam ediyor. Bu durum dünyayı siyasi ve ekonomik yönden etkiliyor. Suların durulması beklenirken, aksine daha da hareketleniyor.

Büyük ülkeler, ABD-İran arasındaki sorunlarda ikiye bölündü. Almanya, Rusya ve Fransa’nın İran’a cevapları gecikmedi. Irak ise Washington ve Tahran gerilimi için geri adım atmayacağını açıkladı. Bunlarında dışında Katar’da sürpriz bir ziyarette bulundu.

IRAK GERİ ADIM ATMIYOR

ABD güçlerinin Irak sınırlarından çıkarılması kararı gündeme bomba gibi düşmüştü. Birçok ülke buna tepki gösterdi. Ancak Irak, bu kararında geri adım atmayacağını açıkladı.

Irak Başbakanlık Basın Sözcüsü Vilyam Verde, basına bu konularda açıklamalar yaptı. Irak hükümetinin kararında kesin olduğunu belirtti. ABD başta olmak üzere tüm yabancı ülkelerin Irak sınırlarının çıkılması kararı alındığını söyledi.

DEAŞ için yapılan mücadele için Irak’ın anlaşma imzaladığı iddia edilmişti. Vilyam Verde, böyle bir anlaşmanın imzalanmadığını belirtti. Anlaşma imzalamanın söz konusu olamayacağının da altını çizdi.

Vilyam Verde, açıklamaları ve konuşma tarzıyla Irak’ın bu konudaki kesin tutumunu göstermiş oldu. Irak meclisinin hükümet için tavsiye kararı aldığını söyledi. Yabancı güçler, Irak sınırlarından kesin olarak çıkacak. AB üyeleri ise bu konuda bir açıklama yapmadı.

Irak sınırlarında ABD ve diğer ülkelerin askerleri kesin olarak çıkmadı. Durumun hangi yönde devam edeceğini önümüzdeki günler belirleyecek.

Yorumlar (0)
-2°
hafif kar yağışlı
Günün Karikatürü Tümü