Yanlışlıkla Düşürülen Uçakla İlgili Detaylar Ortaya Çıktı

İran, geçtiğimiz günlerde Ukrayna yolcu uçağını düşürmüştü. Bu olay, ülkeler arası büyük gerginliklere neden oldu. Olayla ilgili ise yeni iddialar ortaya çıkıyor.

Haberler 13.01.2020, 21:56 Abdurrahim KARABAYIR
Yanlışlıkla Düşürülen Uçakla İlgili Detaylar Ortaya Çıktı

Konuyla ilgili açıklama İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri komutanından geldi. General Emir Ali Hacızade, büyük üzüntü duyduğunu ve uçağın füzeyle vurulmasından dolayı büyük şaşkınlık yaşadığını belirtti. Ancak bu açıklamalar, gerginlikleri dindirmedi. Aksine bu açıklamalar, İran hakkında birçok eleştiri yapılmasına neden oldu. 40 metre Ukrayna yolcu uçağı ile 6 metre seyir füzesinin ayrımının yapılaması büyük tepkilere yol açtı.

Açıklamalar Bitmek Bilmiyor

General Emir Ali Hacızade, tepkilerin son bulması için açıklamalar yapsa da tepkiler hızla büyümeye devam ediyor.

Hacızade, Ukrayna uçağının düşürülmesindeki tüm sorumluluğunun kendi üzerinde olduğunu açıkladı ve alınan kararları uygulayacağını belirtti.

Yolcu uçağını düşürülmesinde ABD gerginliği olduğunu da açıkladı. ABD ile savaşa yakın olduklarını ve bu yüzden gerginliklerin yaşandığını söyledi. Bu açıklamalar üzerine gözler ABD’ye çevrildi.

Olaylar Üst Üste Geldi

ABD Başkanı Trump, İran’ı 52 noktadan vuracağı ile ilgili tehdit etmişti. Bunun üzerine İran Silahlı Kuvvetleri, hazır olduklarını belirtmişti.

Hacızade’nin açıklamalarına göre ABD ile savaş için hazırlıklara başlayan İran, Tahran’daki hava savunma sistemlerini tamamen yeniledi. O sırada Ukrayna yolcu uçağı düşürüldü. Uçağın seyir füzesi olduğu düşünüldü. Bu yanlışlığın bundan kaynaklandığı belirtildi. Bu açıklamalara ABD Başkanı Trump’ın cevap vermesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Karikatürü Tümü