Yeni Konut Üretimi Azaldı Ev Fiyatları Yükseldi

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe yeni projeler neredeyse durma noktasına geldi. Yeni inşaat ruhsatı ve yapı izin belgesi sayısı, geçtiğimiz dönemde

Haberler 13.09.2019, 23:11 21.10.2019, 21:22 Abdurrahim KARABAYIR
Yeni Konut Üretimi Azaldı Ev Fiyatları Yükseldi

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe yeni projeler neredeyse durma noktasına geldi. Yeni inşaat ruhsatı ve yapı izin belgesi sayısı, geçtiğimiz dönemde rekor seviyede azalma gösterdi. Ancak yeni konut üretimindeki azalma hem konut fiyatlarında hem de kira ücretlerinde artış olarak yansıdı. Yeni inşaatlar durunca, mevcut durumda satışa çıkarılan konutlar ciddi oranda zamlandı.

Son dönemde pek çok konut projesi, durma noktasına gelen ev satışları sebebiyle ertelenmişti. Bu sıkıntılı dönemde yaşanan düşüş sonrasında yeni konut üretimi rekor seviyede azaldı. Ancak konut fiyatları ve kira ücretleri bu düşüşten olumsuz etkilendi.

İmar Sorunu Devam Ederse Fiyatlar Artmaya Devam Edecek!

TÜİK verilerine göre yeni konut üretiminde %60 oranında rekor bir azalma görülüyor. Yeni inşaatların durması sebebiyle var olan konutların değeri de otomatikman artış gösterdi. Konut fiyatlarının önümüzdeki dönemde en az %15 oranında zamlanacağı düşünülüyor. Yeni konut üretiminin artması konut fiyatları ve kira ücretlerinde kademeli olarak düşüş sağlayacağı için, imar sorunlarının yerel yönetimler tarafından çözüme kavuşturulması bekleniyor.

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü