Yükselen Arsa Bedelleri Konut Fiyatlarını Da Artırıyor

Uzun zamandır artış eğiliminde olan inşaat maliyetlerine rağmen konut satışlarının düşmesi, konut fiyatlarını sabit tutuyordu.

Haberler 18.09.2019, 14:48 11.11.2019, 18:36 Soner YARDIM
Yükselen Arsa Bedelleri Konut Fiyatlarını Da Artırıyor

Ancak son dönemde Uzun zamandır artış eğiliminde olan inşaat maliyetlerine rağmen konut satışlarının düşmesi, konut fiyatlarını sabit tutuyordu. Ancak son dönemde kamu bankalarının konut kredisinde uyguladıkları faiz oranı indirimleri sonucunda konuta talep yeniden artarken ev fiyatları da yükselmeye başladı. İnşaat ve gayrimenkul sektörünün temsilcileri, konut fiyatında artış olmasındaki asıl sorunu arsa maliyetleri olarak görüyor.

İnşaat sektörü kriz sürecinden çıkmaya başladı. Kamu bankalarının öncüsü olduğu 0.99 faiz oranlı konut kredisi kampanyası ile birlikte vatandaşlar konut satışlarına yeniden ilgi gösterince emlak sektörü hareketlendi. Ancak faiz indirimlerinin peş peşe gelmesine rağmen konut fiyatlarına zam yapılması vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı.


Yükselen Arsa Maliyetlerine Devletin Müdahale Etmesi Lazım!Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, sektörde asıl sorunun yüksek arsa maliyetleri olduğuna dikkat çekti. İnşaat ve gayrimenkul sektöründe krizden çıkış için mutlaka ihtiyaç sahiplerine hitap eden konut projelerinin üretilmesi gerektiğini kaydeden Boysanoğlu, mevcut durumdaki arsa maliyetleriyle bunun mümkün olmadığını dile getirdi. Devletin yüksek arsa maliyetlerine el atarak yeni bir sistemi hayata geçirmesi gerektiğini ifade eden Boysanoğlu, kentsel dönüşüm gibi sebeplerden dolayı ülkemizde konut talebinin her zaman var olacağını belirtti.

Yorumlar (0)
27°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü