2020’de Yeniden İmar Barışı Uygulaması Yapılacakmı? Cevabı Haberimizde

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı ilk imar barışı uygulaması 2019 yılında sona erdi. Yeni taleplerin oluşmasıyla birlikte ise, yeni bir imar barışı başlatılacak mı soruları gündeme geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2020 yılında ikinci bir imar barışı uygulaması başlatıp başlatmayacağı merak ediliyor.

2020’de Yeniden İmar Barışı Uygulaması Yapılacakmı? Cevabı Haberimizde

Milyonlarca vatandaşımızın faydalandığı ilk imar barışı uygulaması 2018 yılında başlatılmış ve 2019 yılında sona ermişti. Bu uygulamaya yoğun ilgi gösterilmesi nedeniyle son başvuru tarihinin iki kez ertelenmesi gerekmişti.

İmar Barışı Uygulamasının Amacı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan imar barışı uygulamasının amacı, yapılacak düzenlemeler ile kaçak ve kayıt dışı yapıların kontrol altına alınmasını sağlamaktır. Bu uygulamanın ilkine vatandaşlar yoğun ilgi göstermiştir.

Bir takım sebeplerden dolayı ilk imar barışı uygulamasından faydalanamayan vatandaşlar ise, bakanlığın ikinci bir imar barışı uygulaması başlatıp başlatmayacağını merak ediyor.

2020’de İkinci Bir İmar Barışı Uygulaması Var mı?

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş’ın 2019 senesinde yaptığı bir toplantı sırasında imar barışı ile ilgili söylemleri olmuştu. İmar barışının ikinci kez uygulamaya konulmasının mümkün olmadığını bu konuşması sırasında belirtmişti.

Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş vatandaşa ikinci bir imar barışı uygulaması için beklentiye girmemelerini söylese de, vatandaşın beklentileri sürüyor. İlk imar barışı uygulamasından faydalanamayanlar, ikinci bir imar barışı uygulaması ile ilgili gelecek haberleri dört gözle bekliyor.

Yorumlar (0)
12°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü