40 Mahalleye Boğaziçi İmar Affı Piyangosu

İmar affı kapsamına girmeyen bazı bölgelerin Boğaziçi öngörünün bölgesinde kayıt belgesi almalarına izin verildi.

İmar Barışı 29.01.2020, 19:34 Onur DİMLİ
40 Mahalleye Boğaziçi İmar Affı Piyangosu

Bu nedenle Anadolu yakası başta olmak üzere Boğaziçi’nde 40 mahalle imar affı kapsamına girdi. Tektaş imar affından yararlanabilecek yeni bölgelerin toplamda Beşiktaş ilçesi kadar bir alan teşkil  edeceğini söyledi. İmar affı uzmanı ve inşaat yüksek mühendisi Hakan Çatalkaya, konuyla alakalı ciddi bir başvuru sayısının daha olacağı anlamına geldiğini söyleyerek normalde yıl sonunda bitecek olan başvuru süresinin uzatılmasının çok iyi olacağını düşündüklerini belirtti.

Boğaziçi öngörünün bölgesinin imar affı kapsamında ilgili yasa tasarısı geçtiğimiz günlerde meclisten geçti. Bundan dolayı Boğaziçi kanunu kapsamında yer aldığı için daha önce imar affına dahil edilmeyen toplamda 40 mahallenin imar affına başvurabileceklerini açıkladı. Bu mahallelerin deniz gören tarafı olmadığını, deniz görmeyen tepenin arkasında bulunan yapılardan oluşacağını ifade etti.

İlk İmar Affı Kanununda Yoktu

İmar affı kanununda bazı kısıtlamalar olduğuna değinen Tektaş imar affı uzmanı ve inşaat yüksek mühendisi Hakan Çatalkaya tarafından açıklama yapıldı. Yapılan kısıtlamalardan bir tanesi Boğaziçi kanunu kapsamında bulunan yerlerin imar affı başvurusunda bulunamaması dedi. Bunun haricinde bir diğer kısıtlamanın ise tarihi yarımada bölgesindeki Sultanahmet ve Topkapı etrafında bulunan binalardan oluştuğunu söyledi. Üçüncü kısıtlamanın ise Çanakkale Şehitleri bölgesi içerisinde yer alan kaçak yapılmış binaların imar affından yararlanamadığını söyledi. Bu nedenle Çatalkaya imar affından yararlanmak için bakanla talepte bulunduklarını açıkladı.

Yorumlar (0)
10°
açık
Günün Karikatürü Tümü