İmar Barışı Ödemesi Kira Gelirinden Düşülüyor'mu Cevabı Haberimizde

İmar barışı ödemesinin kira gelirinden düşülmesi bazı durumlara göre değişebiliyor. Bir takım ayrıntılara göre, durum değerlendirmesi yapmak gerekiyor.

İmar Barışı Ödemesi Kira Gelirinden Düşülüyor'mu Cevabı Haberimizde

Bu konuda Gelir Vergisi Kanunu’na göre hareket edilir. Bu kanuna göre iki türlü gider yöntemi bulunuyor. Birincisine göre, mülk sahibi vatandaşlar gelirin yüzde 15’i oranında ‘götürü gider yöntemini’ seçebilmekteler. Bu yöntemle hiçbir belgeye gerek olmaksızın tercih yapılabiliyor.

İkinci yöntemde ise, tüm masraf belgelerinin mülk sahibi tarafından saklanması gerekiyor. Çünkü olası vergi incelemesi sırasında istenebileceği varsayılıyor. Belgelerin en az 5 yıllık bir süre boyunca saklanması gerekiyor. İkinci yönteme ise “belgeli gerçek gider yöntemi” deniyor.

İmar Barışı Kira Gelirinden Nasıl Düşülür?

Bu iki yöntemden biri tercih edilerek kira gelirinden düşülme işlemi yapılıyor. Eğer kira gelirinizin yüzde 15’inden daha az belgeli masrafı olan mülk sahibi iseniz, direkt olarak  götürü gider yöntemini seçmeniz gerekiyor.

Belgeli gerçek gider yöntemini seçmiş ve işlemlerini başlatmış olan bir mülk sahibinin, imar barışı ödeme tutarının tamamını doğrudan olarak kira gelirinden düşmesi mümkün olmaz. Maliye’ye göre ise, imar barışı ödemesinin yıpranma payı gideri olarak yıllara yayılarak gider yazılabiliyor.

Gelirden Hangi Masraflar Düşülür?

Son beş yıl içinde konut alan mülk sahipleri, konut için ödedikleri bedelin % 5’ini kira gelirinden düşebilir. Eğer mülk kiraya verildiyse, borçlanılan kredinin faizlerini, yine gelirden düşmek mümkündür.

Yorumlar (0)
10°
açık
Günün Karikatürü Tümü