İmar Barışına Aykırı Yaklaşık 4000 Kaçak Yapı Tespit Edildi

Çevre ve şehircilik bakanlığı yapılan araştırmalara göre bu zamana kadar imar bağışına aykırı yaklaşık olarak 4000 kaçak yapı tespit ettiklerini söyledi.

İmar Barışına Aykırı Yaklaşık 4000 Kaçak Yapı Tespit Edildi

Özel çevre koruma bölgelerinde ve doğal SİT alanlarında imar barışına aykırı 3956 yapı tespit edilirken bu yapılardan 423’ü yıkıldı, 1278 yapıiçinde suç duyurusu yapıldı.

İmar bağışına aykırı yapıların belirlenmesi için özel Çevre koruma bölgelerine doğal SİT alanlarının bulunduğu bölgelere denetim yapıldı. Yapılan denetim 37 ilde gerçekleştirildi. Yılın ilk dokuz ayında 1164 denetim yapıldığı ifade edildi.

Doğal güzellikleri bozacak hiçbir yapıya izin verilmeyeceğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Ayder bölgesinde 25 salıncak kaldırıldı. Bu tarz yapıları yapanlara, yaptıranlara, yapılmasına müsade edenlere de gerekli cezai işlemlerin uygulanacağı belirtildi. Birçok ilde imar bağışına aykırı yapılar bulunmasına rağmen en çok imar bağışına aykırı yapı Muğla’da tespit edildi.

En Çok İmar Barışına Aykırı Yapı Muğla’da

Yapılan denetimler neticesinde Çevre ve şehircilik bakanlığınınca tespit edilen imar bağışına aykırı en fazla yapı Muğla’da olduğu belirtildi. Bodrum, Yatağan, Milas, ula, Kavaklıdere, Marmaris, Ortaca, Dalaman, Datça, Köyceğiz, Seydikemer, Fetiye gibi belirlenen 1351 yapı yıkılmaya başlandı.

Muğla’nın ardından en çok imar barışına  aykırı yapının tespit edildiği ikinci adres ise Nevşehir oldu. Nevşehir merkezde 187, Ürgüp’te 115, Avanos’ta 53 ve Gülşehir’de bir kaçak yapı tespit edilirken yıkım işlemlerinin de sürdürüldüğü açıklandı.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü