İmar Uygulamalarında Dönüşüm Yaşanacak

Geçtiğimiz günlerde yeni imar kanunu çalışması ile ilgili proje Türkiye Büyük Millet Meclisi Bayındırlık İmar Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’ndan geçti.

İmar Barışı 13.02.2020, 20:40 Onur DİMLİ
İmar Uygulamalarında Dönüşüm Yaşanacak

Özellikle Antalya'nın ele alındığı doğal ve tarihi değerleri ile ön plana çıkan şehirler hakkında önemli kararlar alınan yeni imar kanunu çalışmasında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından büyük bir adım atıldı. Meclise getirilen kanun teklifinde eğer düzenleme yasalaşırsa Antalya ilinde ciddi anlamda bir dönüşüm gerçekleşecek, il içerisinde yer alan küçük yerleşim birimlerinde çevredeki diğer yapılara bakılacak ve belli bir kat sınırı konacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yaptığı açıklamalarda ise kaçak yapılara yönelik çalışmaların da yapılacağı bilgileri yer aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın genel politikasında özellikle Antalya olmak üzere tüm Türkiye çapındaki illerde yatay bir mimari öne çıkarılarak komşuluk ilişkilerinin güçlendirilmesi planlanıyor.

Planlı Yapılaşma Devri Başlıyor

Yeni kanun teklifinin mecliste onaylanmasının ardından Antalya'da planlı yapılaşma devri başlayacak. Kaçak yapılaşma ile mücadele edilerek gerekirse birçok binada kat düzenlemesi yapılacak. Antalya için bu çalışmanın önemini açık bir dille ifade eden İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Mustafa Balcı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan teklif ve önergeyi incelediklerini söyledi. Projenin genel hatlarıyla olumlu sonuçlar doğuracağını ve komisyondan geçtikten sonra şehir planlaması ve imar konularında başta Antalya olmak üzere birçok ilde önemli bir değişim yaşanacağının sinyallerini verdi.

Yorumlar (0)
13°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü