İzmir Karaburun'da Yıkım Başladı

İzmir'in Karaburun ilçesinde yer alan ve 1.derecede doğal sit alanı olarak kabul gören yapının Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un emri ile yıkılacağı belirtildi.

İmar Barışı 15.02.2020, 21:02 15.02.2020, 21:04 Muharrem KARAKUŞ
İzmir Karaburun'da Yıkım Başladı

İzmir'in Karaburun ilçesinde sit alanına yapılan inşaat hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından detaylı araştırmalar yapıldı. İnşaatın 1. derecede sit alanında olduğu için gerekli yetkililer tarafından Yapı Kayıt Belgesi iptal edildi ve ardından yapının yıkım çalışmalarına başlandı. Hasseki Mahallesi'nin kıyı kesiminde yer alan burunda kısa bir süre önce yapımına başlanan inşaa'ın yıkım kararı verilmeden önce inşaatta kullanılan malzemeler ve etrafta bulunan her türlü aletler çalışanlar tarafından toplandı ve kamyona yüklendi. Yıkama başlamadan önce jandarma ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Yıkım yerine gelen Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürü Ömer Albayrak ve beraberinde Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan yetkililerden yıkım çalışmaları ile ilgili bilgi aldı.

Sit Alanına Yapı Olmaz

İzmir'in Karaburun ilçesinde sit alanına yapılan inşaatın yıkım kararının alınmasının ardından, inşaatta hala çalışma devam ediyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından talimat verilmiş olup inşaatın yıkımına kesin bir şekilde karar verildi. Karaburun Belediyesi'nin izin vermemesine rağmen inşaatta çalışmaların devam ettiği 2 Yapı kayıt belgesi bulundurmasıyla anlaşıldı. İkinci Yapı Kayıt Belgesi’ni almak için belediyenin ilgili birimine beyanda bulunan inşaat yetkilileri yalan bilgi vermekle suçlandı ve sisteme yüklenen fotoğraflarla inşaatta bahsi geçen fotoğrafların aynı olmadığı tespit edildi.

Yorumlar (0)
19°
açık
Günün Karikatürü Tümü