23.12.2019, 12:50

İnşaat sektöründe kullanılan kat maliki nedir?

Kat maliki için birçok tanım ve tanımların ise oldukça karmaşık açıklamaları bulunmaktadır. Haberimizde yer vermiş olduğumuz, kat malikini en sade şekli ile açıklamaya ve detayları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Kat maliki en anlaşılır ifadesi ile inşaat çalışmasının sonuna gelinen bir yapıda, bağımsız olarak adlandırılan kısımlarında mülkiyet hakkı olan şahıslar ya da kurumlara kat maliki denilmektedir. Kat maliki, bağımsız olarak adlandırılan kısım hakkında haklara sahiptir.

Bu konuda akıllarda bir karmaşa yaratan bir durum da vardır, kiracıların da kat maliki olarak sayılıp, sayılmayacağı konusudur. Kiracılar, kat maliki olarak geçmezler çünkü kat maliki demek o alan hakkında hakka sahip olmak ve o alanın sahibi olmak anlamına gelir. Kiracılar ise kat maliklerine kalmış oldukları kısım için aylık olarak ücret verirler.

Kat Malikinin Hakları Nelerdir?

Kat maliki, kurulan yapı üzerinde, arsa payına göre değişik haklara sahip olabilmektedir. Ortak kullanım alanlarında ise kullanım hakkına sahiptir. Kat malikleri birbirleri ile ortak olan kısımlarda, birbirlerinin hakkını çalmamak ya da gasp etmemek, herhangi bir anlaşmazlığa girişmemek gibi sorumluluklara da sahiptir.

Kat malikleri kendilerine ait olan o bağımsız olarak adlandırılan kısımlarda, ana yapıya ya da mimariye zarar verebilecek herhangi bir işlem de bulunamaz. Fakat iç kısımlarında, ana yapıyı bozmadan değişikliğe gidebili

Yorumlar (0)
24°
kapalı
Günün Karikatürü Tümü