Balıkesir Kentsel Dönüşüme Girmeli

Doç. Dr. Haluk Selim, katıldığı bir konferansta Balıkesir ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Balıkesir’in acil olarak kentsel dönüşüme girmesi konusunda uyarılarda bulundu. Kentsel dönüşüm planlamasının ise üç ayrı bölgede planlanmasını önerdi.

Balıkesir Kentsel Dönüşüme Girmeli

Balıkesir kentsel dönüşüm projesi öncesinde deprem fay hattı ile ilgili çalışmaların yapılmasını ve çalışma sonuçlarına göre bir tasarım yapılmasını söyledi. Fay hattı çalışmalarının Balıkesir için öneminden bahsetti. Balıkesir’deki kaya kütlelerinin aynı olmadığı konusunda bilgiler verdi. 

Balıkesir Üçe Ayrılacak

Doç. Dr. Haluk Selim, İstanbul Ticaret Üniversitesi’ndeki çalışmalarıyla dikkat çekiyordu. Şimdide Balıkesir kentsel dönüşüm konuşması ile dikkatleri üzerine çekti. Konuşması sırasında Balıkesir’in üç bölgeye ayrılması konusunda ısrar etti. Bunun nedenini ise fay hatlarına bağladı. Balıkesir’in birinci bölgesinde Kuzey Anadolu fay hattı bulunduğunu, ikinci bölgesinin tamamının fay hattı olduğunu ve üçüncü bölgesinin ise Balıkesir’in merkezi olduğunu belirtti. 

Balıkesir kentsel dönüşüm projesi yapılmazsa evlerin depreme dayanıklı olamayacağını ve 1,7 depreminde bile hasar görebileceğini açıkladı. Bu yüzden ada bazlı kentsel dönüşümün yapılması gerektiğini vurguladı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, kentsel dönüşüm ile ilgilendiğini ve bu projede Balıkesir’e destek olabileceğini belirtti. Ancak projenin tasarlanması ve ne zaman yapılacağı ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Balıkesir Belediye Başkanı’nın bu konuda bir açıklaması yapması ve bir an önce İstanbul Ticaret Üniversitesi desteği ile şehrin kentsel dönüşüme girmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü