Deprem Bölgesi İçin Kentsel Dönüşüm Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan Elazığ’daki deprem bölgesindeki kentsel dönüşüm projeleri konusunda açıklama geldi.

Deprem Bölgesi İçin Kentsel Dönüşüm Açıklaması

Bakan Kurum, Rüstempaşa Mahallesi’nde depremzedelerle bir araya gelerek konuşmasını yaptı.

Elağız’da yaşanan deprem sonucunda özellikle Sürsürü ve Mustafa Paşa mahallelerinde kentsel dönüşüm projeleri için önümüzdeki 10 gün içinde çalışmalara başlanacağını duyurdu. Depremde yaşanan kayıplar için yoğun çalışmalar içinde olduklarını ve Elağızlıların eskisinden daha rahat ve daha konforlu bir şekilde yaşamlarını sürdürmeleri için bu projelerin yürütüleceğini belirtti.

Elazığ’da Kentsel Dönüşümle Yenilenme

Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği uygulanmaya başladığından itibaren Türkiye’nin birçok yerinde yapılan projelerin yeni durağı Elazığ olacak. Önümüzdeki hafta ise proje için başvurular alınacak. Bakan Kurum’un açıklamasına göre öncelik ağır hasar gören bu mahallelerde yaşayan vatandaşlara verilecek.

Kentsel Dönüşüm Alanının Büyütülmesi Kararı

Kentsel dönüşüm nedir? diye bakıldığında, aslında bu projelerin temelinde depreme dayanıklı yeni yapıların inşa edilmesiyle, depremde yaşanacak can ve mal kayıplarının en aza indirilmesinin yattığı görülür.

Yaşanan deprem sonrası, Elazığ’da birçok bina hasar görmüştü. Bu nedenle, bölgede halen yıkım faaliyetlerinin de sürdürüldüğünü bildiren Murat Kurum, 10 gün içerisinde kentsel dönüşüm projesine başlanacağının müjdesini verdi. Ayrıca proje ile yapılan dairelerin 120 metrekare ve 90 metrekare brüt ölçülerinde olacağını belirtti.

Bölgede yapılacak olan kentsel dönüşüm projesinde vatandaşın ödeyebileceği şekilde plan oluşturulmasına dikkat edileceği ve riskli görülen tüm binaların bu projenin içine dahil edileceği bilgisi de yapılan açıklamada yer aldı.

Yorumlar (0)
12°
açık
Günün Karikatürü Tümü