Elazığ’daki Deprem Sonrası Kentsel Dönüşüm Projeleri

Geçtiğimiz ay Elazığ’da yaşanan deprem sonrası birçok vatandaşımızın evi ağır hasar gördü. Bu nedenle Elazığ’daki yıkım işlemleri sürerken kentsel dönüşümün yapılacağı bildirildi.

Elazığ’daki Deprem Sonrası Kentsel Dönüşüm Projeleri

Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği esaslarına bakıldığında da, kentsel dönüşümün amacının depreme dayanıklı yeni konutların inşaa edilerek, olası bir depremin en az hasarla atlatılması olduğu görülecektir. Deprem nedeniyle yıkılan ya da hasar gören binaların yerine, depreme dayanıklı yeni konutların yapılması planlanmaktadır.

Mimar Mühendisler Odası Elazığ Şube Başkanı’ndan Açıklama

Elazığ’da yürütülmesi planlanan kentsel dönüşüm projesi ile ilgili Mimar Mühendisler Odası Elazığ  Şube Başkanı Kazım Sanaç’tan açıklama geldi.  Başkan Kazım Sanaç’ın sözlerine göre yaşanan depremin ardından yapılan hasar tespit çalışmaları halen devam ediyor. Başkan, 2000 yılından önce yapılmış olan tüm binaların deprem sırasında risk taşıdığını belirtiyor.

MMO Elazığ Şube Başkanı Kazım Sanaç, depremi kentsel dönüşüm için bir fırsat olarak gördüklerini ve Elazığ’da kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirileceğini ifade etti. Kentsel dönüşüm nedir mantığına uygun hareket edileceğini, depreme dayanklı yeni binalar inşa edileceğini ve önceliğin yerel firmalarda olduğunu da açıklamalarına ekledi.

MMO Elazığ Şube Başkanı’ndan Risk Taşıyan Binalara Yönelik Açıklama

MMO Elazığ Şube Başkanı Kazım Sanaç yaptığı açıklamada, büyük İstanbul depreminden sonra yapı yönetmeliğinde değişikliğe gidildiğinden ve yapıların depreme dayanıklı olacak şekilde inşaa edildiğinden bahsetti.

2000 yılından sonra inşaa edilen binaların artçı depremlere dayanıklı olacağını ancak 2000 yılından önce yapılmış olan binaların risk taşıdığını da belirtti.

Yorumlar (0)
10°
açık
Günün Karikatürü Tümü