İnşaat Sektörünün Gündeminde Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Var

2020 yılında Türkiye çapında hızla ilerleyen kentsel dönüşüm çalışmaları sürecin yanlış bir şekilde işlemesini sağlayan fırsatçı müteahhitlerin hatası yüzünden kötü sonuçlar doğuruyor.

İnşaat Sektörünün Gündeminde Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Var

Türkiye'de inşaat sektörü adı altında 2020 yılında toplamda 81 ilde kentsel dönüşüm çalışmaları hızla ilerliyor. Sürecin doğru bir şekilde ilerleyebilmesi için müteahhitlerin ve kat maliklerinin aralarında sözleşme imzalaması gerekiyor. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, yaptığı açıklamalarda hatalı iş yapan müteahhit ve sözleşmeye uymayan kat malikleri için gereken her türlü yaptırımların uygulanması adına çalışmalar yapılacağı bilgisi yer aldı. insanların ölümüne yol açan müteahhitlerin hatalarının sicillerine işlenmesi konusunda çalışmalar yapan Durbakayım, işini hakkıyla yapan insanlarla kentsel dönüşüm çalışmalarını fırsatçılara dönüştüren müteahhitler arasında ayrım yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Müteahhitlerin Hataları Sicillerine İşlenecek

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, İstanbul İnşaatçılar Derneği tarafından yapılan 2020 Vizyonu başlıklı toplantıda alınan kararları kamuoyu ile paylaştı. Toplantının gündeminde yer alan kentsel dönüşüm çalışmalarında fırsatçı müteahhitlerin ve kat maliklerinin önüne geçilmesi için birtakım yaptırımların alınması gerektiği bilgileri yer alıyor. Nazmi Durbakayım kentsel dönüşümü rekabete dönüştürmeye çalışan müteahhitler ile kat maliklerinin yaptığı fırsatçı davranışlar belirlenerek bu hatalı uygulamaların önüne geçilmesi hedefleniyor. Eğer müteahhitlerin fırsatçı davranışlarının önüne geçilirse riskli binaların meydana gelme olasılığı minimal düzeyde seyredecek. Bu sayede can ve mal kayıpları yaşanmayacak. Kentsel dönüşüm çalışmalarını kendi lehine çevirmeye çalışan müteahhitlerin de yaptıkları hatalı davranışlar sicillerine işlenebilecek.

Yorumlar (0)
20°
açık
Günün Karikatürü Tümü