İstanbul Bakırköy’de Rant Dönüşümü

1968’de yapımı tamamlanan İstanbul Bakırköy semtinde yer alan Hızalan Sitesi, kooperatif olarak inşa edilmişti. Kentsel dönüşüm kapsamında riskli yapı olarak görüldü ve site sakinleri kararıyla yıkılma kararı verildi.

İstanbul Bakırköy’de Rant Dönüşümü

Bakırköy’de bulunan Hızalan Kooperatif Sitesi 4 blok ve 100 daireden oluşuyor. Site sakinleri 3’te 2 çoğunlukla binalarının kentsel dönüşüm kapsamına alınmasını istedi ve yıkılarak yerine yenisinin yapılması için bir müteahhit ile anlaştılar. Ancak sonradan durumun rant amaçlı olduğu anlaşıldı. Site sakinleri şimdi mağduriyetlerini gidermek için her yolu denemeye koyuldu.

Belediye Riskli Yapı Dedi

Hızalan sitesi hakkında 2014 yılında kentsel dönüşüm kapsamında riskli yapı raporu verildi. Belediye tarafından da yıkılma kararı alındı. Ardından Hızalan Yapı Kooperatifi Yönetimi hızlı bir şekilde toplanarak önemli kararlar aldı. 2016 yılında müteahhit bir firma ile anlaşan yönetim, 2017 senesinde 4 bloğun da yıkılmasını sağladı. Kentsel dönüşüm için yapılan genel kurul kararında 3 bloğun yeniden yapılması konusunda müteahhitle yapılan sözleşme site sakinlerine sunuldu. 3’te 2 çoğunluğa ulaşıldı ve kentsel dönüşüme onay vermeyen dairelere de hisselerinin satışa çıkacağı söylendi. Yapılan toplantı sonucunda, müteahhit ile sözleşme imzalamayan daire sahiplerine 30 Mayıs 2018 tarihinde noter aracılığıyla uzlamşa evrakları gönderildi.

Eğer uzlaşma yapılmazsa hisselerinin satışa hazır olacağının bilgisi de verildi. Sözleşmeye razı gelmeyen ve hukuki süreci başlatan 10’dan fazla site sakini, Bakırköy Belediyesi tarafından hisselerinin satışa çıkarılacağı uyarısı yapıldı. Ancak mağdur olduklarını ileri süren 5 kişi, 3’te 2 çoğunluğa zorla getirildiklerini anlatmaya çalıştı.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü