İstanbul’a Kentsel Dönüşüm Çağrısı Geldi

İstanbul’da depremin sıkça yaşanmaya başlaması vatandaşı korkutmaya başladı.

Kentsel Dönüşüm 19.01.2020, 17:00 Onur DİMLİ
İstanbul’a Kentsel Dönüşüm Çağrısı Geldi

Çünkü İstanbul’da deprem bölgeleri yok denecek kadar az. Deprem konusunda çalışmalar yapacağını söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ise bir açıklama gelmedi. Bunun üzerine Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne çağrıda bulundur. Deprem Eylem Planı’nın hayata geçirilmesini vurguladı.

Silivri Belediye Başkanı, aynı zamanda MHP Grup Başkanvekili olarak göre yapıyor. İBB ocak ayı toplantısı düzenlendi. Bu toplantı da Vekil, söz istedi. İstanbul ve Silivri açıklarında depremlerinde tekrarlandığını bu yüzden kentsel dönüşüme bir an önce girilmesini istedi. Stratejik davranmanın sürecin hem hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlayacağını hem de deprem için önlemler alınmış olacağını vurguladı.

26 Eylül 2019 tarihinde yaşanan 4.8 şiddetindeki depremi hatırlattı. Can kayıplarının olmaması gerektiğini söyledi. Deprem için yapılan kentsel dönüşümlerin ülkenin ekonomi, sanat ve kültür yapısına da katlı sağlayacağını da belirtti.

Kentsel Dönüşüm, Depreme Karşı Korunma Olacak

Kentsel dönüşüm, depremleri engellemeyecek ama deprem bölgelerinin düzenlenmesine yardımcı olacak. Bu projeye deprem profesörleri, yer bilimcileri ve siyasetçiler birlikte destek verirse her yönden depreme karşı önlem alınmış olacak.

Balkan Vekil, 26 Eylül depreminden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na istenilen ihaleleri gönderdiklerini açıkladı. Bu ihalelerin kağıttan ibaret olmadığını belirtti. Uygulanması durumunda hem İstanbul hem de Silivri şehirleri deprem konusunda rahat bir nefes alacak.

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü