Kentsel Dönüşüm Geçmişi

Yaklaşık 20 yıl evvel meydana gelmiş olan deprem felaketi sonrasında birçok değişim olmuştur. Bunlardan biri zorunlu deprem sigortası bir diğeri ise kentsel dönüşüm projesidir.

Kentsel Dönüşüm 01.01.2020, 13:42 01.01.2020, 14:12 Muharrem KARAKUŞ
Kentsel Dönüşüm Geçmişi

 1999 yılında birçok evin yıkılması binlerce ölü ve yaralı insana bu felaketin sebebiyet vermesi ile İstanbul’daki yapılaşmanın niteliklerini gözler önüne sermiştir. Aynı zamanda bu görülmekte olan niteliğin ne kadar düşük olduğu da görülmektedir. Bu sebeptendir ki 2002 yılından sonra kentsel dönüşüm projesine ağırlık verilmeye başlanmıştır.   

Kentsel dönüşüm nedir?

Kentsel dönüşüm, şu anda halihazır da var olmakta olan çürük, yorgun, yıpranmış olan yapıların kontrollü bir şekilde yıkılıp yerine sağlıklı bir yapı inşa etme sürecidir. Kentsel dönüşüm uzun bir süreç olduğu gibi oldukça da zahmetli ve de büyük bir dikkat ve titizlik ile yürütülmesi gereken bir süreç olmaktadır.

Kentsel dönüşümde Türkiye

2002 yılından itibaren büyük bir dikkat ve titizlik ile yürütülmeye çalışılan bir süreç olmuştur kentsel dönüşüm. İstanbul’un bazı noktalarında kentsel dönüşüm süreci tamamlanmış olup bazı noktaları ise geçen 20 yıla rağmen yüzde 40- 50 ye kadar bile tamamlanmamıştır.

 Beklenen büyük deprem gerçeği unutulmaması gerekmektedir. Bu beklenen deprem uzmanlara göre 30 yıl içinde beklenmektedir. Bu sebepten İstanbulluların yaşam standartlarını, kalitesini arttırmak adına sürecin en kısa sürede, en verimli olacak şekilde tamamlanması otoritelerden de vatandaş tarafından beklenmektedir.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü