Kentsel dönüşüm için ödenen yardım kira oranları belli oldu

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılan yapılar içinde ikamet eden vatandaşlar, evleri kentsel dönüşüm sürecinde iken, zorluk çekmemeleri için yetili bakanlık ve belediyelerce kira yardımı yapılmaktadır.

Kentsel Dönüşüm 05.01.2020, 21:23 07.01.2020, 15:06 Abdurrahim KARABAYIR
Kentsel dönüşüm için ödenen yardım kira oranları belli oldu

Yapılan yardım kirası, her sene zam ile değişikliğe uğruyor. Her sene değişen rakamlar üzerinde, vatandaşlar kira yardımı alıyor ve kentsel dönüşümde olan evlerini beklerken, zorluk yaşamıyor. Bu uygulama, uzun zamandır yapılmakta ve 2020 yılında ise ödenen yardımın ne kadar zamlanacağı da merak içinde bekleniyor. Kentsel dönüşüm kararı alınan yapılarda, ikamet eden ev sahipleri, evlerini bırakıp mecburi olarak kiraya çıkmaktadır. Evleri yapılana kadar kira ödemeye devam eden vatandaşlara, bakanlık ve belediyelerden yardım yapılmaktadır.

Geçen Yıl Mayıs Ayında Açıklandı

Kentsel dönüşüm kapsamında ödenen yardım kirası miktarı her yıl, belli oranda artış göstermektedir. Geçen yıl yaşanan bazı durum ve aksaklıklar nedeni ile Ocak ayında açıklanması ve yapılması gereken zam oranı maalesef Mayıs ayına kadar uzamıştı. Bu yıl yapılacak olan zam oranının, Ocak ayında açıklanması bekleniyor. Fakat hala, henüz bir açıklama gelmedi. Bu yılda, aynı durum yaşanmasından endişe eden vatandaş konu ile ilgili araştırmalar yapıyor. Fakat konu ile ilgili bir açılama gelmedi. Yapılacak zam oranının ise her yıl uygulanan oranlar üzerinden olması bekleniyor. Yapılacak olan zam Oranını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belirlemektedir.

Yorumlar (0)
16°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü