Kentsel Dönüşüm Mağdurlarına Kadıköy de Eklendi

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Kadıköy Fikirtepe Mahallesi'nde 2012 yılında birçok vatandaşın evi yıkılmış ve müteahhit firmalarına verilmişti.

Kentsel Dönüşüm Mağdurlarına Kadıköy de Eklendi

Ancak evleri yıkılmasına rağmen yenilerinin yapılmaması ve bunun üzerine yıllardır kira yardımı alamadıkları için belediyeye başvuru yapan ve Kadıköy Meydanı'nda toplu bir şekilde eylem gerçekleştiren vatandaşlar haklarını aradı. İstanbul Kadıköy Meydanı’nda ellerindeki pankartlarla eylem yapan yaklaşık 300 kişi haklarına ulaşabilmek için sloganlar attı. Bazı hak sahipleri kira yardımı alamadıklarını dile getirerek yaşadıkları mağduriyetleri anlatmaya çalıştı. Eylemde bir grup insanın yaptığı açıklamada uzun zamandır mağduriyetimizin giderilmesi için herhangi bir somut adımın atılmadığı ve kendilerinin bu şekilde bir eyleme başvurdukları ifadeleri yer aldı.

Kadıköy'de Binlerce Kişi Mağdur

Kentsel dönüşüm kapsamında Kadıköy Fikirtepe Mahallesi'nde gerçekleştirecek olan projede 1,5 yıllık geçmesine rağmen herhangi bir yol alınamadı. Üstelik bazı hak sahipleri kira yardımı bile alamadıklarını dile getirerek yetkililerin bu konu hakkında hiçbir şey yapmadıklarından yakındı. Tüm Türkiye genelinde sağlam olmayan ve acil bir şekilde kentsel dönüşüm kapsamına alınması gereken binlerce depreme dayanıksız binanın olduğunu dile getiren eylemciler, Fikirtepe Mahallesi'nde acil yıkılması gereken 30 adet Yapı Adası bulunduğunu söyledi. Proje kapsamında binlerce kişinin mağdur olduğunu hatta mağduriyet sonucunda insanların eşlerinden ayrıldıklarını anlatmaya çalışan protestocular, en azından başlarını sokacak bir ev ümit ederek mağduriyetleri hakkında somut bir adım atılmasını bekliyor.

Yorumlar (0)
10°
açık
Günün Karikatürü Tümü