Kentsel Dönüşüm Planı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm projelerine bütün hızıyla devam ettiklerini ve daha öncesinde açıklamış olduğu rakamlara ulaşana kadar da çalışmalarına devam edeceklerini açıkladı.

Kentsel Dönüşüm 23.01.2020, 13:44 Fatih OĞUR
Kentsel Dönüşüm Planı

Kentsel dönüşüm sayesinde, kentler daha düzenli hale geliyor ve bu sayede şehir yapılanmasında yaşanan sorunların ortadan kalkması planlanıyor. Oldukça uzun süreçli olan ve zaman gerektiren proje kapsamında, kentler yavaş yavaş düzene sokulmaya başlanıyor. Kentsel dönüşüm kapsamında öncelik, riskli yapılara verilmektedir. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olması ve yaşanan yıkıcı depremler nedeni ile devlet ve yetkili kurumlar kentsel dönüşüme biraz daha önem vermeye ve çalışmalara hız kazandırmaya başladı.

5 Yıl İçinde Hedeflenen Değişim Tamamlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yıl içinde rakamlarını vermiş olduğu konutların dönüşümlerinin tamamlanabilmesi için bütün hızları ile çalıştıklarını belitti. Yapılan proje kapsamında, öncelikli olarak belirtilen 1,5 milyon konut acil değişime girecek ve 5 yıl içinde tamamlanacak. Toplamında ise proje kapsamında 6,7 milyon konutun değişimi sağlanacak.

Oldukça kapsamlı olan bu proje ile hem kentler güzelleşirken hem de risk durumu barındıran binaların insan hayatını tehlikeye koyma durumu engellenecek. Kentsel dönüşüm projelerine Türkiye oldukça önem vermekte. Türkiye dışında da bazı ülkelerde, kentsel dönüşüm çalışmaları yapılmakta ve kentlerde düzenlenme sağlanmakta. Bu sayede, insanların kent yaşamında daha konforlu ve kaliteli yaşaması hedeflenmektedir.

Yorumlar (0)
26°
açık
Günün Karikatürü Tümü