Kentsel Dönüşüm Yıkımı Azalttı

Geçtiğimiz günlerde Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki korkutucu deprem, aslında kentsel dönüşümün hayatımızda ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya çıkardı.

Kentsel Dönüşüm Yıkımı Azalttı

Bu depremde hayatını kaybeden kişilerin yaşadığı 3 apartman, 1999 yılında yaşanan Marmara depreminden önce inşa edilmişti. Deprem yönetmeliğine göre inşa edilen ve kentsel dönüşüm kapsamında olan binalarda herhangi bir hasar kaydı oluşmadı, can kaybı yaşanmadı.

Elazığ'da yaşanan, Kayseri'de ve Malatya'da etkileri görülen deprem bir kez daha depremin değil binaların öldürdüğünü ortaya koydu. Çünkü bu depremde toplamda 76 bina yıkıldı ve bu binaların dışında 645 binada da hasarlar oluştu. En fazla yıkımın yaşandığı yerler, Elazığ'ın Mustafapaşa Mahallesi, Sürsürü Mahallesi ve Gezin Mahallesi oldu.

Binalar 1999 Öncesi Yapıldı

Elazığ depremi sonrasında en büyük hasarı alan ve onlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan binalara bakıldığında, bina yapımlarına 1980'li yılların sonlarında başlandığı ve 1990'lı yılların başında bittiği görülmektedir. Dolayısıyla bu binalar, deprem yönetmeliği kapsamı dışında olan, Marmara depreminden önce yapılmış olan binalardır.

Büyük Marmara depremi sonrasında ülkeye getirilen deprem yönetmeliği kapsamında olması gereken bu binaların 2007'den itibaren hasarlı olmasına rağmen kentsel dönüşüme girmediği görülmekte. Ülkemizde Marmara depreminden sonra bir yönetmelik çıkarılmış ve bundan böyle inşa edilecek olan binalar, kolon ölçüleri, zemin etütleri ve kullanılacak olan çelik ve betonlarına kadar her türlü malzeme hakkında kısıtlamalar kurallar getirilmiştir.

Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu