Kentsel Dönüşümde Atılacak Adımları Bakan Açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, İstanbul Haliç Kongre Sarayı'nda İstanbul’daki belediye başkanlarıyla bir araya gelerek kentsel dönüşüm istişare toplantısını yaptı.

Kentsel Dönüşümde Atılacak Adımları Bakan Açıkladı

Basına kapalı yapılan toplantının ardından açıklama yapan Bakan Kurum, yapılan projeler hakkında bilgi verdi. Bakanlık bünyesinde 2019 yılı için 65.000 konutluk kentsel dönüşüm projesi yaptıklarını ve bunun da 25 bininin İstanbul'da olduğuna ifade eden Bakan Kurum, Başakşehir, Üsküdar, Fatih, Bağcılar, Güngören, Bahçelievler, Ataşehir ilçelerinde proje başlattıklarını Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Bayrampaşa'da ise projelerin devam ettiğini belirtti. Ayrıca Bakan Kurum, Beyoğlu ilçesinde Sütlüce Okmeydanı ve Hacıhüsrev Mahalleleri olmak üzere 3 noktada proje başlattıklarını bu projeleri kararlılıkla takip edeceklerini ifade etti. Esenler'de 60.000 konut projesi başlattıklarını belirten Bakan Kurum, projenin ilk etabında 2021 yılına kadar 15.000 konutun tamamlanacağını, yine aynı sürede Esenler'de 5000 konutun yıkılacağını, 15.000 konuttan 5000 adetinin yıkılan konut sahiplerine tahsis edileceğini, geri kalan 10.000 konutun ise rezerv konut yapılarak kentsel dönüşüm projesi yapan kenar ilçelere tahsis edileceğini belirtti.

Bakanlıkta Komisyon Kurulacak

Kentsel dönüşüm için bakanlık bünyesinde komisyon kurulacağını da ifade eden Bakan Kurum komisyonda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, ilçe belediye başkanlıkları, valilik ve sivil toplum kuruluşlarının bulunacağını ifade etti. Komisyonun alacağı kararlarla riskli binalarda oturan vatandaşlarımızın güvenli binalara kavuşması sürecini yöneteceğini ifade etti. Komisyonun taşınma yardımı, kira yardımı ve kamulaştırma gibi konularda hızlı ve koordineli bir şekilde çalışarak bu sürecin mümkün olan en kısa sürede tamamlanması için gerekli çalışmaları yapacağını belirtti.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü