Kentsel Dönüşümde Yasal Değişiklikler

Tüm Türkiye çapında uzun yıllardır gerçekleşen kentsel dönüşüm çalışmalarında 10 Aralık 2018 tarihi itibariyle resmi gazetede yayınlanan 7153 sayılı kanunla değişiklik yaşandı.

Kentsel Dönüşümde Yasal Değişiklikler

Türkiye'nin çeşitli illerinde gerçekleşen kentsel dönüşüm çalışmaları yasa tasarısı ile bir takım değişikliklere imza attı. Çevre kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanarak resmi gazetede yayımlandı. Yürürlüğe giren maddelere göre riskli yapıların tespitinde disiplin cezaları artacak. Kentsel dönüşüme uğrayan konutların kira yardımı ile ilgili herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen yeniden yapılandırılması gerçekleşti. Riskli yapılarda kentsel dönüşüm uygulamaları yapılırken 6153 sayılı kanun dikkate alınarak gerekli hisseler tahsil edilecek. Yasanın en önemli değişikliği ise kentsel dönüşüm yapılacak yerde üçte ikilik çoğunluk kararına uymayanların hisseleri satış ihalesi yoluyla üçüncü şahıslara da verilebilecek.

Müteahhitlerin Taşıyacağı Şartlar Belli Oldu

Uzun yıllardır gerçekleşen kentsel dönüşüm çalışmalarında müteahhitlerin taşıyacağı şartlar ilgili bakanlık tarafından duyurulacak. Müteahhitlerin yetkilerinin sınıflandırılması sadece riskli alanlarla sınırlandırılacak. Riskli yapılarda gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm çalışmalarında müteahhitin inşaat ruhsatı alabilmesi için bina tamamlama sigortası yaptırması zorunlu kılınacak. Getirilen bu kurallarla ve düzenlemelerle birlikte artık hak sahipleri ve müteahhitler arasında herhangi bir uyuşmazlık yaşanma durumu söz konusu değil. Hak sahipleri eğer üçte ikilik çoğunluğa katılmazsa bu durumda da hisselerini 3. şahıslara satabiliyor. Tüm müteahhitlerin uyması gereken düzenlemelerin de yer aldığı yeni yasa değişikliğinde şeffaf bir şekilde davranılarak herkesin fayda görmesi hedefleniyor.

Yorumlar (0)
12°
açık
Günün Karikatürü Tümü