Kentsel Dönüşümde Yeni 1 Milyon Bina Hedefi

Türkiye'deki konutların büyük bir bölümü deprem riski bulunan bölgelerde yer alırken, bu alanlarda bulunan depreme dayanıksız konutlar da kentsel

Kentsel Dönüşüm 08.09.2019, 19:53 15.01.2020, 13:02 Onur DİMLİ
Kentsel Dönüşümde Yeni 1 Milyon Bina Hedefi

Türkiye'deki konutların büyük bir bölümü deprem riski bulunan bölgelerde yer alırken, bu alanlarda bulunan depreme dayanıksız konutlar da kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yenilenmeye devam ediyor. Tektaş İmar Barışı Uzmanı ve aynı zamanda İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında bugüne kadar 200 bin binanın yenilendiğini duyurdu.

Kentsel dönüşüm uygulamaları ile şimdiye kadar 150 milyar TL'lik harcama ile toplamda 200 bin adet konutun kentsel dönüşüme tabi tutularak yenilendiğini vurgulayan Çatalkaya, "Bugüne kadar 200 bin bina kentsel dönüşüm kapsamına girdi, bu da yaklaşık 1 milyon adet bağımsız bölüme tekabül ediyor." dedi.


 

1.2 Milyon Konut Yenilenmek İçin Sırada

Çatalkaya yapmış olduğu açıklamasında, 100 metrekare bir dairenin 150 bin TL olduğu kabulü ile 150 milyar TL'lik bir kentsel dönüşüm gerçekleştirildiğine dikkat çekti. "Ancak halen 1.2 milyon binaya denk gelen 6 milyon bağımsız bölümün de bakanlığın açıkladığı yeni kentsel dönüşüm stratejisi ile yenilenmesi gerekiyor." diyen Çatalkaya, bu dönüşümün bütçesinin de 900 milyar TL'ye ulaşacağını açıkladı.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü