Kentsel Dönüşüme Evini Vermek İstemeyen Kişilerin Hakları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen kentsel dönüşümlerde kimi zaman, taşınmazların proje de rızası olmayabiliyor.

Kentsel Dönüşüm 20.12.2019, 14:46 14.01.2020, 18:48 Rıdvan Yasin YİĞİTOĞLU
Kentsel Dönüşüme Evini Vermek İstemeyen Kişilerin Hakları

Son depremlerden sonra kentsel dönüşüm oldukça önem kazandı. Devletin kentsel dönüşüme desteklerini artırmasıyla beraber, koşullar daha da uygun hale geldi. Bütün bunlara rağmen taşınmaz konut sahipleri evlerini kentsel dönüşüme vermek istemeyebiliyor.

Kentsel Dönüşüm Zorunlu Mudur?

Kentsel dönüşüm bazı durumlarda zorunludur. Zorunlu olması riskli raporu almış taşınmaz gayrimenkul ise zorunludur. Oturduğunuz ev riskli raporu almışsa, o evi kentsel dönüşüme vermek zorunludur. Riskli ve çürüklü yapıların kentsel dönüşüme verilmesi gerekiyor. Yine de taşınmaz gayrimenkule sahip kişiler, karara itiraz etme hakkına sahiptir. Raporun hatalı olduğunu düşünen kişiler bu karara itiraz hakkını kullanabiliyor. İtiraz sonrası oluşturulan raporda da yine çürük yada riskli raporu çıkarsa, yeniden itiraz edemiyorsunuz. Bu durumda mutlaka kentsel dönüşüme eviniz girecektir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Yapılıyor Mu?

Eğer eviniz kentsel dönüşüme gitmişse, yardım alabiliyorsunuz.

Devlet kentsel dönüşüme eve gitmiş taşınmaz gayrimenkul sahiplerine her ay kira yardımı yapar. Böylelikle konut sahiplerinin maddi anlamda mağdur olmamasını sağlar. 2019 yılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödenen kentsel dönüşüm kira bedeli en az 715 en fazla ise 1.150 TL'dir. Her ay yatırılan bu bedel kişinin hesabına yatırılarak mağdur olmasının önüne geçilir.

Yorumlar (0)
12°
açık
Günün Karikatürü Tümü