Kentsel Dönüşüme Yönelik Endişeler

 Sürekli göç alan bölgelerdeki kaçak ve tehlikeli yapılanmaların önlenmesine yönelik çalışmalarda da etkin olan dönüşüm çalışmaları daha planlı projeli, çevreye duyarlı yapılanmalara ön ayak olmaktadır.

Kentsel Dönüşüm 10.01.2020, 18:48 10.01.2020, 20:14 Rıdvan Yasin YİĞİTOĞLU
Kentsel Dönüşüme Yönelik Endişeler

 Kentsel Dönüşüm

Güven ve sağlığın öncelikte olduğu yapılandırmalarla deprem bölgesi kuşağı hattı içinde bulunan yerleşim alanlarında deprem dolayısı ile meydana gelebilecek hasarların minimize edilmesi de amaçların içinde önemli bir yer tutmaktadır.

Bu yapılandırma sırasında çarpık yapılanmalar giderilirken kültürel miras değeri taşıyan, köşe bucaklarda saklı kalmış, bakımsız yapıların da korunması ve restore edilerek hayata kazandırılmasında bir aracı olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Çevrenin güzelleşmesi, yenilenme, daha güvenli alanlara kavuşma ..gibi faydalarına karşın halk içinde kentsel dönüşüm faaliyetlerine yönelik eleştiri ve endişeler de oldukça fazla.

Öncelikle dönüşüm sonucunda ellerindeki mevcut mülkiyetin küçülmesi, yılların birikiminin- göz nurunun-emeğinin-hatıralarının bozulması, çevrenin değişerek yeni komşuların olduğu yabancılaşmış bir çevre haline gelmesi,  mülkiyetlik hakkı yerine ortak paylaşım mekanlarına dönüşmesi, rant sahiplerinin çıkarları, yaşanılacak mekan derken kümes misali betonların içine sıkışılıp kalınması, güvenli ortam derken nerden geldiği-kim olduğu bilinmeyen kişilerin korkusuyla kilitli kapılar arkasında yaşamaya mahkum edilmek, yeşil bahçeler yerine maki bitki örtüsü kaplı dar boşluklara bakmak…. belli başlı endişelerden bazıları olarak sıcaklığını korumakta.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü