Kentsel Dönüşümün Sorunları Neler

1999 depreminden sonra ortaya çıkmış olan değişim unsurlarından biridir kentsel dönüşüm, bir diğeri ise deprem sigortasıdır.

Kentsel Dönüşümün Sorunları Neler

Ülkedeki yapılanma niteliğine bakılır ise her iki madde de mutlaka olması gereken unsurlardır, daha doğrusu çürük yapılaşmadan dolayı ülkemizin zorunlu olarak ihtiyaç duymuş olduğu 2 unsur olarak bilinmekte ve de görülmektedir. Ancak her alanda olabileceği gibi bu iki alanda da bir takım sorunlar oluşabilmektedir. Bu sorunlara gelecek olur isek biri kentsel dönüşüm sorunları bir diğeri ise zorunlu deprem sigortası yapılmamasından doğan sorunlardır.

Zorunlu deprem sigortası yapılmaması

1999 yılının ağustos ayında meydana gelen deprem sonrası binlerce kişi maddi ve manevi bir çok mağduriyet yaşadı. (Çok sayıda ölü ve yaralı meydana geldi ancak yazımızda depremin ekonomi boyutu ile ilgilenilecektir.) Bu mağduriyetlerin, kişi bazında bir daha böyle bir durumun yaşanması halinde , bir daha tekrar etmemesi adına devletin zorunlu kıldığı deprem sigortası vardır. Ancak türlü sebeplerden ötürü bazılarımız bu sigortayı yaptırmamaktadır. Konutlar ne kadar sağlıklı olursa olsun yine de tedbir elden bırakılmamalıdır.

Kentsel dönüşüm sorunları

Çürük olan yapıların yıkılıp yerine sağlıklı olan yapıların yapılması olarak kabul edilmekte olan süreçtir kentsel dönüşüm süreci. Ancak bu süreçte kentsel dönüşüm sorunları olarak da gösterilen bir çok sorunu da beraberinde getirmiştir. Bu sorun ise dönüşümü yapacak olan firmadan olabilen sorunlar olmaktadır. Bu sebepten anlaşma yapılacak olan firma mutlaka iyi seçilmelidir.

Yorumlar (0)
10°
açık
Günün Karikatürü Tümü