Mamak'ta Kentsel Dönüşüm Büyük Ölçüde Tamamlandı

Ankara'nın Mamak ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmalarına yıllar önce başlanmıştı. Bugün Mamak ilçesinin kazandığı yeni görünüm tüm Ankaralıları sevince boğdu.

Mamak'ta Kentsel Dönüşüm Büyük Ölçüde Tamamlandı

Tüm Türkiye çapında büyük bir hızla gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmalarında sevindiren haberler gelmeye devam ediyor. Bundan yaklaşık 10 yıl önce başlayan Ankara'nın Mamak ilçesinde geniş çaplı gerçekleşen kentsel dönüşüm çalışmaları 2020 yılı itibarıyla %90 oranında tamamlandı. Ankara'nın eski Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmalarında önemli aşamalar kaydedildi. Dünya çapında bu projeye baktığımızda ise Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi yaklaşık 7.000.000 metrekarelik kentsel dönüşüm planıyla dünyanın en büyük projeleri içerisinde yer alıyor. Mamak’ta esasen 2 basamakta kentsel dönüşüm çalışmaları yürütülüyordu. 1. basamakta 14 etap halinde ilerleyen çalışmalar yaklaşık 14 mahalleyi içine alıyor.

14.000 Gecekondu Yıkıldı

Ankara'nın Mamak ilçesinde gerçekleşen Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi 7.000.000 metrekarelik çalışmalara sahip olmasıyla dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi olarak tarihe geçti. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada Mamak'ta toplamda 14.000 gecekondunun yıkıldığı ve yıkılan bu gecekonduların yerine ise 50.000 adet apartman dairesinin yapıldığı açıklandı. Bunun yanında 13.750 adet gecekondudan 6.673 tane gecekondu sahibi ile gerekli görüşmeler yapılmış ve anlaşmalar sağlanmıştı. Çalışmalar sonucunda 3.134 adet gecekondunun yıkımı belediye ekipleri tarafından dikkatli bir şekilde gerçekleştirildi. %90 tamamlanma aşamasına gelen Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi bugün itibarıyla Mamaklıların yüzünü epeyce güldürdü.

Yorumlar (0)
19°
açık
Günün Karikatürü Tümü