Narlıdere Kentsel Dönüşüm Projesi

Narlıdere, 70.000 nüfusa bir ilçe. Toplam 11 mahallesi var ve bu mahallerinin 4’ü gecekondulardan oluşuyor.

Kentsel Dönüşüm 15.01.2020, 14:22 Fatih OĞUR
Narlıdere Kentsel Dönüşüm Projesi

Bu yüzden Bakanlar Kurulu tarafından riskli bölge olarak ilan edildi. Bu ilanın üzerine 2013 yılında Narlıdere Belediyesi, imar planlarını düzenledi. Narlıdere Kentsel Dönüşüm Projesi çalışmalarına başlanmasını ise Çevre ve Şehircilik Bakanı belirleyecek.

Narlıdere ilçesinin dört mahallesi oldukça riskli. Bu mahalleler; Atatürk, Çatalkaya, 2.İnönü ve Narlı mahalleleri. Toplam 43 hektar olan bu bölümün bir an önce kentsel dönüşüme girmesi gerekiyor. Bunun için ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onay vermesi bekleniyor. Onay verilmesi durumunda planlar askıya çıkmış olacak ve kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanacak.

Kentsel Dönüşüm Şart!

Narlıdere Belediyesi, Narlıdere Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili çalışmalarını çoktan tamamladı. Dönüşümün yapılması beklenilen arazilerin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlarını bitirdi. Proje kapsamında en az 6.000 konut yapılacak.

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin’in açıklamalarına göre araziler dik yamaçlardan meydana geliyor. Ayrıca fay hattı ve dere yatakları bazı evlerden geçiyor. Bu yüzden %60’lık kısma ev yapılamıyor. %40’lık kısım ise yapılaşma aşamasında.

Projeye onay verilirse 7 katlı konutlar yapılacak. Yapı stoğu, imar ve zemin etütleri önceden yapıldığı için kentsel dönüşüm kısa sürede tamamlanacak. Narlıdere halkı rahatlayacak. Şu an gözler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çevrilmiş durumda. Onay verildiğinde hemen çalışmalara başlanacak.

Yorumlar (0)
18°
açık
Günün Karikatürü Tümü