Trabzon Uzungöl'de 14 Kaçak Yapı Yıkıldı

Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl yaklaşık 65 kaçak yapı bulunuyor geçtiğimiz yılın Aralık ayında ise bu 65 Kaçak yapıdan 14'ü yıkıldı.

Kentsel Dönüşüm 03.02.2020, 23:16 04.02.2020, 15:39 Zehra Bilgehan Kurtuluş
Trabzon Uzungöl'de 14 Kaçak Yapı Yıkıldı

Trabzon Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Uzungöl'de tespit edilen ve bölgenin mimarisine aykırı bir şekilde yapıldığı doğrulanan 65 kaçak yapı hakkında yıkılma kararı verildi. Ülkede önemli bir turizm merkezi olan Uzungöl, çarpık kentleşmeye yol açmasıyla uzun süredir takip altındaydı. Bölgede yer alan kaçak yapılaşmanın Uzungöl mimarisi üzerinde olumsuz etkileri olduğu söyleniyordu. Turizm merkezi olan ve her sene hatırı sayılır miktarda turist çeken bölgede Şehircilik Ve Ulaştırma Bakanlığı’nın da izniyle imar barışı kapsamında birtakım çalışmalar yapıldı.

65 Kaçak Yapı Tespit Edildi

Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl içerisinde Trabzon Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre 65 adet yapının, imara aykırı bir şekilde planlanmış olup, imar barışı kapsamına girmediği belirtildi. İmar barışı kapsamına girmeyen 65 yapıdan 48'inin tamamen yıkılması planlanandı. Kalan 17 yapıda ise yetkililerin kararı kat eksiltmesi şeklinde oldu. 2019 Aralık ayında yapılan yıkım işlemleri yüksek performans gösteren iş makineleri tarafından 14 yapıda tamamlandı. Kalan yapıların yıkımına ise hava karardığı için devam edilemedi. Önümüzdeki günlerde Trabzon Valiliği tarafından yıkımların devam edeceği belirtildi. Yapılacak olan işlemler Ulaştırma Ve Şehircilik Bakanlığı bilgisinde olduğu için bu binalarda yaşayan insanlar hakkında birtakım düzenlemeler getirilecek. Valiliğin de belirttiği gibi insanların mağdur olmaması için her yol düşünülecek.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü