Uzungöl ve Ayder Kentsel Dönüşüm Dönemi Başlayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayder yaylasında kirlilik mevcut olduğunu geçtiğimiz günlerde ifade etmişti. Karadeniz'in en popüler Turizm mekanlarından birisi olan Ayder yaylası ve Uzungöl kentsel dönüşüme giriyor.

Kentsel Dönüşüm 21.12.2019, 13:41 01.01.2020, 16:54 Abdurrahim KARABAYIR
Uzungöl ve Ayder Kentsel Dönüşüm Dönemi Başlayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ayder yaylası ve Uzungöl için kentsel dönüşüm kararı aldı. Bu proje ile altyapı sorunu ve imar kirliliği ortadan kaldırılacak. Uzungöl ve Ayder'de turizme bağlı oteller artış göstermişti. Buna bağlı olarak uzun süredir bölgede, imar kirliliği sorunu yaşanıyor.

Uzungöl ve Ayder'de İmarlı Yapı Kirliliği

İmar kirliliğine çözüm bulunamadıkça plansız şekilde çoğalmaları arttı. Uzungöl ‘de yıkım kararı verilen 862 kaçak yapı sahibi, imar barışından yararlanmak için başvuruda bulundu. Bu başvuruların değerlendirilmesi ile bu yapıların 118'inin  kati olarak yıkımına karar verilmişti. İşletme sahipleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri tarafından toplanan heyette, yıkım kararı alınan yapılar hakkında inceleme talebinde bulunuldu.  Bu talebe yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,  Uzungöl bölgesinde ekiplerini gönderdi.

Bu 118 yapının,  17'sinin kısmı yıkımına 6 tanesinin ise yıkımına gerek olmadığı kararı verildi. Buna göre 112 tane yapının 17'si kısmi anlamda yıkılacak. Diğer 95 Yapı ise tamamen yıkılacak ve burada kentsel dönüşüm başlayacak.

Ayder'de ise 5 bakanlık birleşerek kentsel dönüşüm projesi hazırladı. Hazırlanan bu projeye göre otopark, otel, seyir terası, eğlence alanları çadır ve kamp alanları kurulacak. 1800 araç kapasiteli otopark yapılması planlanan bölgede toplu araç kullanımı ile merkeze ulaşım sağlanacak. Yaylaya araç girişi sınırlandırılacak ve dikey değil yatay yapılar inşa edilecek. Yeni proje ile birlikte sorunların çözülmesi imar kirliliğinin giderilmesi ve turizm merkezinin tekrar güzelleştirilmesi hedefleniyor.

Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Karikatürü Tümü