16.12.2019, 14:45

Konut Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Birçoğumuzun hayalini süsler, ev sahibi olmak, kira vermekten kurtulmak. Peki, konut alırken nelere dikkat etmeliyiz? Yazımızda bunların bir kısmından bahsedeceğiz.

Muhit ve Çevre, Konum

Aldığınız evin güzel bir semtte olması, ulaşımının rahat olması, trafiğinin sıkıntılı olmaması istediğimiz olaylardandır. Konutunuzun işinize, toplu ulaşım güzergâhlarına, alış veriş noktalarına, okula, hastaneye yakın olması veya hızlıca ulaşabilecek konumda olması önemlidir.

Bütçe

Konut alırken çevre etkilerinden arınıp ne kadara kadar bütçemiz olduğunu belirleyelim. Çevre etkilerinden arınmak çok önemlidir, baskılardan bunalıp çok pahalı bir ev almak daha sonrası için pek güzel bir tercih değildir.

Ev alırken kredi kullanmak son dönemde sıkça yapılan uygulamalardandır. Ev fiyatının en az % 40 ‘ı nakit olarak elimizde varsa kalanı için kredi çekilebilir. Bu oran düştükçe borçlu yaşayacağımız günler artacaktır. Kredi kullanımında olumsuz durumlarda unutulmamalıdır, işimizi kaybedebileceğimiz veya gelirlerimizin azalabileceği göz ardı edilmemelidir. Cebinizde eğer 80.000 T.L. varsa 200.000 T.L. lik bir ev için arayışa girebilirsiniz.

Ev fiyatları muhitteki kira ortalamasının 200 ile 250 katı arasında olmalıdır.( çoğunlukla 215 katı kabul edilir). Bu rakam kiraya verilecek konutlarda yatırımın size geri dönüşünü belirler. Ortalama kira bedeli 1.500 T.L. olan bir muhitte ev fiyatlarının 300.000 T.L. ile 375.000 T.L. arasında olması beklenir. Bunun üzerindeki bedelde alınacak konutlar kira geliri sağlamak için pek uygun değildir.

Ev alırken istenilen fiyat ile çevrede satılan muadillerin fiyatlarını kıyaslayın. Aşırı düşük veya pahalı evlerden kaçının.

Dairenize ödeyeceğiniz aidatı mutlaka öğreniniz.

Ailenizin büyüklüğüne ve misafir anlayışınıza göre dairenizi seçiniz. Oda sayısı, oda büyüklüğü, banyo ve wc sayısı önemlidir. Evdeki tuvaletlerin şekli bile birçok insan için önem arz eder. Çocuklarınızın yaşları, cinsiyetlerine göre tercihleri değişik olacaktır.

Komşular, Sakinler

Evimizin en değerli yanı, artık birçoğumuz tarafından unutulsa da komşularımızdır. Acil durumlarda çocuklarımızı bıraktığımız, acı ve tatlı zamanlarımızı en yakın akrabalarımızdan bile daha önce paylaştığımız komşular ev seçiminde önemli bir değerdir. Büyüklerimiz “ Ev alma, komşu al.” demişlerdir. Ev almadan o binada özellikle bizlerin daha çok iletişimde olacağı alt, üst ve kat komşularını araştırmak önemlidir. Komşuların yaşları, medeni halleri, çocuk sayıları, sosyalliği birçok kişiye göre önem arz eder.

Bazıları çat kapı gidebileceği insanları ararken, bazıları da resmi bir komşuluk isteyebilir. Akşam, çay saatinde, evdeki şeker bittiğinde karşı komşunuzdan bir fincan toz şeker almak eski yıllarda kalmış bir davranış değildir. Eğer çocuğunuz varsa komşunun çocuğu ile biraz vakit geçirmesi hem ona hem de size iyi gelecektir.

Apartman yönetiminin oturmuş ve düzenli olması ortak kullanım alanlarının iyi kullanılmasını sağlayacaktır.

Kalite Tercihleri

Evin kullanılan malzeme kalitesini araştırınız. Kullanılan seramik markaları, boyalar, duşakabin, banyo ver mutfak dolapları hakkında satıcıdan bilgi alınız. Ayrıca tüm bataryaların markasını, kapıların kol ve anahtar markasını sorunuz.

Döşemede tercih edilen malzemeleri araştırınız. Laminat parke kalınlığı ve sınıfını, altında örtü olup olmadığını, evinizin ses geçirme derecesini öğreniniz. Komşularınızın konuşmalarını oturduğunuz yerden siz dinliyorsanız, tam tersi de oluyordur.

Pencere malzemesi ve kalınlıklarını, eğer kombi varsa özelliklerini sorgulayınız. Kombinin verimliliği doğalgaz faturalarına yansıyacaktır.

Çelik kapı özelliklerini ve nasıl montaj yapıldığını sorunuz. Evde kullanılan elektrik tesisatını ve panoyu bir elektrikçiye inceletiniz.

Wc, banyo giderlerinin akıtıp akıtmadığını, evde küflenme veya nem problemi olup olmadığını inceleyiniz. Eğer rutubet alıyorsa bunu kesmenin çok masraflı olacağını unutmayınız. Evin dış yalıtımında kullanılan malzeme ve kalınlığını öğreniniz. Kullanılan malzemenin yangına karşı dayanıklı olması tercih ediniz.

Dış cephede yalıtım olan evleri tercih ediniz, bu size daha az ısınma gideri olarak geri dönecektir.

Eğer yüksek katlı bir binadan ev alacaksanız yangın ile ilgili ne gibi tedbirleri var? Öğreniniz.

Resmi Durum

Almak istediğiniz evin iskânlı olması, tapusunun verilebilecek olması gereklidir. Evin hacizli olması durumunda haciz kalkmadan tapusunu alamazsınız. İpotek durumunda ise ipoteği siz kabul ederseniz tapuyu üzerinize alabilirsiniz. İpotek durumunda eğer banka ipoteği değilse kredi kullanamazsınız.

Satıcı ile tapu masraflarını nasıl ödeneceğini netleştiriniz.

Evin büyüklüğü net ve brüt olarak değişiklik gösterir.Net m2 sini öğreniniz.

Aldığınız evin riskli alan içerisinde olmamasına dikkat ediniz, yeni almış olduğunuz eviniz bir müddet sonra kentsel dönüşüm kapsamına alınıp yıkılabilir.

Yapımcılar ince işlerden iki yıl boyunca, kaba işlerden ise beş yıl boyunca sorumlu olmaktadır, evinizi aldığınızda çıkacak sorunları yapımcılara aksettirin.

Otopark

Ev etrafında aracınız için güvenli bir park yeri olması önemlidir, eğer park yeri yoksa aylık otopark masrafını da hesaba katmamız gereklidir.

Danışmak Önemlidir

Ev alırken bu işlerden anlayan bir tanıdığınız ile beraber hareket etmeniz ve çok ani karar vermemeniz gereklidir. Alacağının konutta aracı olmaması önemlidir, direkt satıcı ile muhatap olunuz.

Yeni yapımı devam eden konutlarda banka kredisi kullanılacaksa inşaatın %80 oranında tamamlanması önemlidir. Evin ruhsat projesi ile aynı olması, tapuda niteliği mesken olarak geçmesi gereklidir. Eğer hisseli ise tüm hisse sahipleri satışını yapmalıdırlar.

Alacağınız evde kiracı yaşıyorsa almadan evvel kira kontratını inceleyiniz. Evi satın aldığınızda kira kontratını aynı şartlarda devir almış olduğunuz unutmayınız. Kira sözleşmesi devam eden kiracıyı konuttan çıkarmak isterseniz en az 6 ay ev bulması için süre tanımanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayınız.

Yorumlar (0)
30°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü