Kültür Sanat

Padişah Fermanıyla 4 Kuşaktır Türbedarlık Yapıyorlar

Hatay'daki Bayezid-i Bestami Türbesi'nde Sultan 2. Abdülhamid'in fermanıyla türbedarlık yapmaya başlayan Konyalı ailesinin görevini 4'üncü kuşak torunları Muhammed Konyalı devam ettiriyor.

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde yaşayan Muhammed Konyalı, ailesinin padişah fermanıyla başladığı Bayezid-i Bestami Türbesi’ndeki görevi 4’üncü kuşak olarak 20 yıldır sürdürüyor.

1889 yılında dönemin Halep Valisi Mustafa Şevki Paşa tarafından imtihana tabi tutulan ve ardından Sultan 2. Abdülhamid’in fermanı ile türbedarlığa atanan İsmail Hakkı Konyalı’nın çocukları ve onların torunları da 4 kuşaktır türbedarlık görevini yürütüyor.

Babasının 45 yıllık görevinin ardından türbedarlığı devralan oğlu Muhammed Konyalı 20 yıldan beri türbedarlık yapıyor.

 

 

turbedar
turbedar

Türbedar olmak için polisliği bıraktım

Muhammed Konyalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1999 yılında polislik sınavını kazandığını o dönemde iki kez rüyasında Bayezid-i Bestami hazretlerini gördüğünü ve bunun üzerine polis olmaktan vazgeçip türbedarlık görevini devraldığını anlattı.

İşini severek yaptığını söyleyen Konyalı, şunları kaydetti:

“Bayezid-i Bestami hazretleri iki defa rüyama girerek benim türbedarlığa devam etmemi istedi ve ben de polisliği bırakarak buraya türbedar olmak için geldim. Babam 45 yıl bu görevi yaptı. 1999 yılından bu yana da ben yapıyorum. Benden sonra da çocuklarım aynı görevi yapacak.”

 

türbedar
türbedar

 

Zaman zaman türbeye gelip oğluna yardım eden Hakkı Konyalı da babasının, kendisinin ve oğlunun türbe yerleşkesindeki evlerinde dünyaya geldiğini söyledi.

Dedesinin türbeye ilk türbedar olarak padişah fermanıyla atandığını kaydeden Konyalı, “Ben babamdan devralmıştım, oğluma devrettim. 20 yıldır kendisi yapıyor.” diye konuştu.

Bu haberimize göz atınız:  Kanuni Sultan Süleyman Portresi Londra'da Satıldı
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Türbeler dergahlar tekkeler zaviyeler ya Allah aşkına hangi devirde yaşıyoruz.Anlamıyorum tamam orada yatan şahıs önemli bir insan olabilir Bu şahsı o kadar büyütüyorlar ki gözünde neredeyse haşa ilah ilan edecekler oda bizim gibi bir kuldu Osmanlı padişahları da bir kuldu kula kulluk etmekten bıkmadınız mı Orada yatanın kendine faydası yok oda hesap gününü bekliyor sende bende hesap gününü bekleyecek orada tek geçen şey iyi amelindir amellerin kötü ise seni türbedeki de kurtaramaz sahte şıh seyh de kurtaramaz.Atatürk’ün din tanımı var onu şuraya bir yazayım ne kadar anlamlı olduğunu şıp diye anlayacaksınız. ” Aklınıza mantığınıza sığıyorsa dinde vardır.Aklınıza mantığınıza sığmıyorsa dinde yoktur. ” Peygamber Kabe içinde ki putları bile yıkıyorsa neden ondan sonra eski İslam alimlerini putlaştırıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün