Kültür SanatMimari TasarımlarÜnlü Mimarlar

Ecdat Yadigarı Eserler Restore Ediliyor

Konya, Karaman, Aksaray’da Selçuklu ve Osmanlı dönemi “ecdat yadigarı” cami, han ve türbe gibi eserler, Vakıflar Bölge Müdürlüğünce yürütülen restorasyon, onarım ve bakım çalışmasıyla yeniden ihya ediliyor.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Konya ile çevresindeki illerde, Selçuklu, beylikler ve Osmanlı dönemine ait ecdat yadigarı yapılar, aslına uygun restorasyon çalışmalarıyla adeta yeniden küllerinden doğuyor.

Konya, Karaman, Aksaray merkez ve ilçelerinde bulunan, yıllara meydan okuyan “ecdat yadigarı” eserlerde, kültürel değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla restorasyon, onarım ve bakım çalışması yapılıyor.

Tarihi cami, han, hamam ve türbe gibi eserler, Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğünce gerçekleştirilen proje ve restorasyon çalışmalarıyla yenileniyor. Ayrıca 2003’ten bu yana Konya’da 201, Karaman’da 46, Aksaray’da 25 eser restore edildi.

Ilgın’daki Çukur Cami, Akşehir İmaret Camisi, Doğanhisar Pazar Cami, Bozkır Ulu Cami gibi birçok eser, Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restore edilerek, adeta ilk günkü halini aldı.

Beyşehir’deki Eşrefoğlu Camisi, Selçuklu dönemine ait en önemli eserlerden olan ve avlusunda Selçuklu hükümdarlarının kabirlerinin bulunduğu Alaaddin Camisi, Osmanlı mimarisiyle göz kamaştıran Şerafettin Cami başta olmak üzere birçok önemli yapıda ise çalışmalar devam ediyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile yürütülen ortak projeler kapsamında 3 eserde de çalışmalar sürüyor.

Konya ve çevre illerdeki restorasyonlar devam ediyor

Konya Vakıflar Bölge Müdürü İbrahim Genç, AA muhabirine, üç ilde ecdadın emaneti tarihi eserlerde onarım çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Birçok eserin bakım ve onarımının kesintisiz devam ettiğini belirten Genç, “Önemli eserlerin çoğunu restorasyon kapsamında ele aldık. Bu eserlerin periyodik bakımlarını da sürekli yapıyoruz. Konya, Karaman ve Aksaray’da 70 civarında ecdat yadigarı eserimizin restorasyonu devam ediyor.” dedi.

Selçuklu döneminin önemli eserlerinden Alaaddin Camisi’nde restorasyon çalışmalarının büyük ölçüde bittiğine işaret eden Genç, “İnşallah 3-4 ay içinde açmayı planlıyoruz ancak mihrap ve türbedeki Selçuklu dönemine ait çinilerin çalışmaları bir süre daha devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Genç, restorasyonu tamamlanan eserlerin belirli bir takvime göre hizmete açıldığını dile getirerek, “UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde bulunan Konya’nın Beyşehir ilçesindeki Eşrefoğlu Camisi’nin onarım ve restorasyon çalışmaları tamamlandı. Mihrap ve türbedeki çini uygulamalarımız devam ediyor.” diye konuştu.

Ecdat yadigarı tüm eserleri geleceğe aktarmayı amaçladıklarını vurgulayan Genç, bunun için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Bu haberimize göz atınız:  Notre Dame'ın esin kaynağı 16 yüzyıldır İdlib'de
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. umarım sadece sözde kalmaz seçim yatırımı için yapılan işlerden biri değildir diyerek söze başlayayım şimdi sadece Selçuklu dersek olmaz bizim yani Türklerin çok geniş bir coğrafyaya yayılmış kökleri var nereye giderseniz gidin bir türkün izine rastlarsınız şimdi Kızılderililer bile bizim atamız hatta daha geriye gidiyoruz az-tek ve mayalara kadar gideriz neyse konudan sapmayayım şimdi bu eserleri korumak ve gelecek nesillere aktarmak devletin önemli görevleri arasında yer alır bu sadece bir devletin yapacağı görev olarak değil insan olarak da bu konuya çok özen göstermeliyiz ecdadımız ne zorluklarla yaşadı mesela Selçuklular 300 sene Moğol istilası ile baş edip bugüne binlerce han saray kervansaray cami gibi adını sayamayacağım bir çok eder bıraktı bu eserleri korumak aslına uygun restore etmek devletin en önemli insani görevidir.Bu konuda yapılacak her çalışmayı gönülden tebrik ederim ama sadece belli yerlerde değil dünyanın 4 bir yanında ki atalarımıza ait eserleri koruyup kollamamız lazım mesela Sivas da bulunan Divriği ulu cami bu listede mi yada Aksaray’da bulunan sultan han bu listede mi Antalya da bulunan Alanya kalesi ve tersanesi bu listede mi örnekleri çoğaltayım Konya da bulunan Eşrefoğlu cami Bitlis ahlatta bulunan Selçuklu mezarlığı gibi bu eserler var mı listenizde benim bildiğim önce tüm tarihi eserler araştırılır sonra bir plan yapılır bunlar kamuoyuna açıklanır ve her ilde restore ve koruma işlemleri başlar sadece Konya da sadece Sivas da bu işler olmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün