1 Şubattan İtibaren Araba Satışında Yeni Dönem!

Türkiye de her geçen gün teknolojinin gelişmesi nedeniyle hemen her alanda değişiklikler yapılmakta. Yapılan bir yenilik de araç satışında oldu.  1 Şubattan İtibaren Araba Satışında Yeni Dönem! Başlıyor.

Otomotiv 09.01.2020, 13:44 Onur DİMLİ
1 Şubattan İtibaren Araba Satışında Yeni Dönem!

Artık, ikinci el otomobil satın alırken güvenli ödeme sistemi adı altında bir sistemle karşı karşıya kalacağız. Bu ne demek oluyor? Siz internetten bir araç beğendiniz ve bu ikinci el aracı satın aldınız. Araç satışında, araç bedeli öncelikle bir emanet hesaba aktarılacak. Noterde devir işlemleri tamamlandıktan sonra satıcının hesabına bu emanet hesaptaki para geçecek.

Güvenli Ödeme Sistemi Dolandırıcılığı Önleyecek!

Türkiye genelinde herhangi birine ikinci el otomobil dediğiniz takdirde dolandırıcılıkla nitelendirilmekte. Durum böyle olunca yetkililer tarafından yeni bir uygulama yürürlüğe geçti. 1 şubat 2020 yılında yürürlüğe girecek olan güvenli ödeme sistemi, vatandaşların dolandırılmasını önlüyor.

Bir araba satışı yaparken, satış işlemleri tamamlanması için noterde bazı işlemler tamamlamanız gerekiyor. Eğer, Noter de işlemler tamamlanmazsa siz aracı alırken araç bedelini emanet hesaba yatırmanız gerekiyor. Bu emanet hesap sayesinde çok ciddi güvenlik önlemi alınmış olunacak. Yeni piyasaya çıkarılacak bu sistem vasıtasıyla, satın alma işlemi noterde tamamlanmadan önce para emanet hesaptan çıkmayacaktır. Böylece, satıcının noterliğe gelmeme, vazgeçme gibi bir durumu olmayacak. Eğer, ikinci el otomobili almayı kabul etmezseniz, paranızın iadesi konusunda da herhangi bir sorunla karşılaşmayacak, güven içerisinde paranızı yeniden teslim alabileceksiniz.

Yorumlar (0)
28°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü