2019 Model Türk Otomobili

2019 Aralık ayında tanıtımı yapılan yerli otomobil TOGG çevre dostu ve yüzde yüz elektrikli olması ülkemizin elektrikli otomobil üreticileri arasında ilk sıralarda yerimizi almamızı sağladı.

Otomotiv 10.01.2020, 16:17 10.01.2020, 16:32 Rıdvan Yasin YİĞİTOĞLU
2019 Model Türk Otomobili

Yapıldı yapılacak, oldu olacak derken beraberinde bir sürü soru, şüphe uyandıran fakat bir o kadar da güven, gurur simgesi haline gelen Yerli-Türk Otomobilimiz 27 Aralık 2019 tarihinde Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın katılımıyla tanıtıldı. Şık tasarımı zamana uygun teknik ve donanımı ile gözleri kamaştıran otomobilimiz elektrikli bir çevre dostu.  2019 yılında gösterimi yapılan yerli otomobilimizin prototipi İtalya’ da üretilerek ülkemize getirildi.

Neden Bu Kadar Geç Oldu?

Yurt dışından talep alan ve sürekli “beyin göçümüz ver” diye şikayet ettiğimiz pek çok değerli, girişimci, yenilikçi, bilim-teknik ruh zenginliğiyle dolu vatandaşının olduğu ülkemizde bir otomobil üretiminin neden bu kadar geciktiği akıllarda sorgulanmaktayken ele geçen belgeler duruma ışık tuttu..

İlk yerli otomobil fikrinin 1961 yılında, başbakan yardımcısı Fahri Özdilek‘in başkanlığında yapılan ve Türkiye’de motorlu taşıt yapımı konusunun görüşüldüğü Bakanlar Kurulu toplantısında konuşmacı olarak davet edilen İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Necmettin Erbakan  tarafından dile getirilerek açıklandığı bakanlık tutanaklarından tespit edildi. Konuşmasında otomobil üretiminin faydalarından bahsederken, sanayileşmeye, iş imkan ve istihdamına, döviz tasarrufuna, milli güvene, ihracat imkanlarına değinerek planladığı projelerinden bahsettiği belirtildi.

Bu projelerinde bir otomobil üretimi için yeni bir yatırım yapılmaksızın Konya’da kurulmuş olan  Gümüş Motor Fabrikası ve Uzel Makas (traktör üretimine yönelik) Fabrikalarının var olan imkanları ile başlangıçta yeterli olacağını dile getirdiği kayıtlarla ifade edildi. Mevcut bakanların, askeri bireylerin, milleti küçümser, ön yargılı itirazlarına rağmen 3 ay sonra Eskişehir Demir Fabrikası’nda İlk otomobilimizin yapımına karar verildiği,

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu