22 Yıllık Hayal Gerçek Oldu!

İnsanlar, hayallerini gerçekleştirebilmek için çok fazla zaman ayırdığı gibi maddi konuda da harcamalar yapmaktadır.

Otomotiv 11.01.2020, 18:37 Fatih OĞUR
22 Yıllık Hayal Gerçek Oldu!

Afyon da yaşamını süren iş adamı olan Şuayp Demirel tarafından Kaya Taşıyan kamyon üretildi. Yani, 22 Yıllık Hayal Gerçek Oldu!  Kaya taşıma kamyonunu üreten Demirel artık seri üretime de başlayacak. Yıllar öncesinde Elektrik ve Elektronik Mühendisi olan Şuayp Demirel, okulundan mezun olduktan sonra demir işlerini yapan bir atölye de babasıyla çalışmaya başladı. Mermer ocakları için aletler üretmeyi başaran ve pek çok mermer ocağının işini yapan Demirel, daha sonra kendini geliştirerek, Demmak Demireller Makine Sanayi ve Ticaret AŞ’nin kuruculuğunu üstlendi.

Her zaman yurt dışından kamyon ithal eden Türkiye için Kaya Kamyonu üretme hayalinin 22 yıl öncesinden başladığını ve 1997 yılında kaya kamyonu için çalışmalara başlayan Şuayp Demirel, bu hayalini gerçekleştirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Destek!

Tamamen yerli olmasa da yalnızca motor ve şanzımanı farklı olan kaya kamyonuna Deve adını verdiler. Bu harika Kaya kamyonu 30 tona kadar yükü tek seferde taşımaktadır. Kaya kamyonunun seri üretime geçebilmesi adına yapılan tüm çalışmalara Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da tam gaz destek vermektedir.

Ülkemizde yerli otomobilden sonra üretilen bu yerli kaya kamyonu da seri üretime geçerse eğer, ülkemizin bir nebze de olsa dışa bağımlılığı azalacaktır. Şu durumda bile tüm makineleri yurt dışından satın aldığımız için yerli üretime önem verilmesi bizim için oldukça iyi. 

Yorumlar (0)
11°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü