Almanyanın Ekonomik Sorunları Otomotiv Sektörünü De Etkiledi

Almanya’nın küresel belirsizlikleri ve ticaret ihtilafları ekonomiyi olumsuz yönde etkilemişti.

Otomotiv 15.01.2020, 14:26 Abdurrahim KARABAYIR
Almanyanın Ekonomik Sorunları Otomotiv Sektörünü De Etkiledi

Bu da Almanya ekonomisinin daralmasına neden oldu. Yapılan açıklamalara göre Almanya 2020 yılında 2019 yılına oranla 0,75 puan eksik büyüme gösterecek.

Ekonomi Araştırma Enstitüsü, geçtiğimiz günlerde Almanya’nın otomotiv sektörü hakkında rapor yayımladı. Bu rapora göre otomobil endüstrisinde yapılan yapısal değişimler, Almanya ekonomisini oldukça zorluyor.

Ayrıca Alman otomotiv sektörünün sera gazı emisyon kısıtlamaları sonucundan etkilendiği ve kapsamlı bir dönüşüme sürüklendiği belirtildi.

Almanya’nın Otomotiv Sorunu Piyasayı Etkiledi

Ekonomi Araştırma Enstitüsü değerlendirmelerine göre Almanya’daki sorunlar, iş gücü piyasasını da olumsuz etkileyecek. Açıklanan verilere göre 1 yıl içerisinde otomotiv sektöründe istihdam edilen işçi sayısı %1,3 oranında azaldı. Bu azalma hızlı bir şekilde oldu.

Enstitünün bu konuyla ilgili anketi de mevcut. Anket sonuçlarına göre otomobil şirketleri %14 gibi düşük bir oranda kısa süreli çalışma yapıyor. 2020 yılında bu oranın %19’a çıkması bekleniyor.

Almanya’daki sorunlar, Alman üretimi otomobillerine ilgiyi azaltmadı. Aksine talep daha da arttı. Ancak bu talepler Almanya ekonomisine yarar sağlayamadı. Çünkü Almanya’nın sorunları ülkeyi her yönden etkiledi.

Avrupa Birliği Komisyonu ve Alman hükümeti sorunları çözdüğünde ekonominin de düzelmesi bekleniyor. Sorunlar ticaret ihtilaflarını, Brexit’teyi ve ihracatı etkilediği için 2020 yılındaki büyümenin %0,5 gibi küçük bir oranda olması bekleniyor.

Yorumlar (0)
12°
açık
Günün Karikatürü Tümü