Dacia’dan İlk Elektrikli Otomobil

Renault grubu bünyesinde yer alan Dacia için ilk elektrikli otomobili 2021 veya 2022 yılında üretmesi muhtemel görünüyor.

Otomotiv 15.02.2020, 21:05 Muharrem KARAKUŞ
Dacia’dan İlk Elektrikli Otomobil

Renault 2019 finansal raporunda otomobiller için bir yol haritası görünmekte. Bu yol haritasında yakın zamanda tanıtılmış plug-in hibrit motorlu Megane ve Captur ile hibrit Clio yer alırken üstü kapalı olarak görülen bazı modeller de dikkat çekmekte. Üstü kapalı henüz tanıtılmamış model olarak görülen Dacia Urban City Car modeli BEV yani batarya elektrik vehicle tip araçlar listesinde yer almakta.Urban City yani Dacia'daki bu modelin bir şehir otomobili olacağı anlaşılmakta. Renault’un bu grupta Twingo ZE modeli bulundurduğu düşünüldüğünde daha ekonomik olan bir modeli Dacia markası altında satışa sunacağı tahmin edilmekte. Renault Çin de tanıttığı elektrikli şehir otomobili City K-ZE modelini ilerde Avrupa'da da satışa sunacağını belirtmişti. Dacia da görülen Urban City Car modeli otomobilin City K-ZE nin Avrupa modeli olarak piyasaya sürülmesi muhtemel.

 45 Beygir Gücünde

Renault un Çin'de piyasaya sürdüğü City K-ZE modeli 45 beygir güç ve 26.8KWH batarya sahip durumda. Bu mini otomobil 26.8KWH bataryası ile 270 kilometre menzile sahip ancak bu ölçüm yeni WLTP standardına göre değil eski NEDC standartlarına göre yapılan ölçüm değeri. Yeni standart WLTP de bu değer yaklaşık 200 kilometreye tekabül etmekte.City K-ZE nin nispeten kısa menzili Avrupa'da satışa sunulmadan önce bir miktar artırılması mümkün. Bunun için 2021 yılına kadar gelişen batarya teknolojisi ve daha fazla batarya hacmi kullanılarak bir miktar daha iyileştirme yapılacağı tahmin edilmekte.

Yorumlar (0)
12°
hafif yağmur
Günün Karikatürü Tümü