EVT S1 İlk Yerli Arabamız

Türkiye'nin ilk yerli otomobili geçtiğimiz günlerde görücüye çıktı. Bir çok özelliği ile herkes tarafından oldukça beğenilmekte olan yerli otomobil aslında devrim arabalarından sonra üretilmiş ilk yerli otomobil değil. 2015 yılında ilk yerli otomobil evt s1 üretimi gerçekleştirildi. Bir çok özelliği ile 2019 üretimi olan yerli otomobil ile büyük benzer özellikler taşımaktadır.

Otomotiv 01.01.2020, 16:23 14.01.2020, 18:44 Onur DİMLİ
EVT S1 İlk Yerli Arabamız

Evt s1 özellikleri

Evt s1 bir çok özelliği ile şuanki üretilmiş olan yerli otomobil ile benzer özellikleri taşımaktadır. Yüzde 100 elektrikli batarya ile çalışmaktadır. Spor bir otomobildir. 30 liraya 300 km yol gidebilmektedir. Motor gücü kuvvetlidir. Dış tasarımı ise oldukça moderndir. 3.5 yıl süren bir çalışmanın ardından Hacettepe Üniversitesi teknokenti tarafından hazırlanan bu çalışma bir çok noktada destek alamayınca evt s1 seri üretime geçemedi ve de akıbeti devrim arabalarından farksız olmuştur.

Evt s1’in ilk yerli otomobil sayılmayışının nedenleri

İlk yapıldığı sırada da devlet desteği almayışı o dönemde de konuşulmuştur ancak bu otomobil üreticilerinin fetö terör örgütü üyeleri çıkması hem de araba üretiminde kullanılan parçaların bazılarının yurt dışından tedarik edilmiş olması bu nedenlerin arasında yer almaktadır. Ancak şuanda 2019 yılında üretimi yapılmış olan otomobilde de yurt dışından tedarik edilmiş olan parçalar da kullanılmıştır. Bir üretimin yerli sayılabilmesi için üretim parçalarının yüzde 51’i yerli olmalıdır. Ve bu 2 üretim de aslında kullanılmış olan parçalar olarak bakıldığında yerli olma niteliği taşımaktadır.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü