Nissan ve Honda Coronavirüs’e Önlem Aldı

Geçtiğimiz aylarda Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Coronavirüs salgını ile ilgili dünyaca ünlü markalar önlem almaya devam ediyor. Bunlara Nissan ve Honda da eklendi.

Nissan ve Honda Coronavirüs’e Önlem Aldı

Çin'in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkileyen Coronavirüs salgını ekonomik anlamda da birçok markayı etkisi altına aldı. Japon otomobil üretim firmalarından olan Nissan Motor ve Honda Motor Çin'de meydana gelen Coronavirüs salgını sonucunda fabrikalarının yeniden üretime başlamasını bir süre için erteledi. Firma yetkililerinden gelen açıklamaya göre tüm dünyada küresel otomobil üretimini olumsuz yönde etkileyeceği söylenen bu erteleme kararının tedarik zincirinde ilerleyen zamanlarda büyük bir açık verileceğinin de sinyalleri verildi.

Fabrikaların Ne Zaman Açılacağı Belli Değil

Japon otomotiv firmalarından olan Nissan Motor ve Honda Motor Çin'de ortaya çıkan coronavirüs tehdidine karşı Hubei ve Henan eyaletindeki fabrikalarını kapatma kararı almıştı. Alınan kapatma kararının ardından şirket yetkilileri 24 Şubat'ta fabrikaların yeniden faaliyete geçeceğini kamuoyu ile paylaştı. Ancak Nissan Motor ve Honda Motor yaptığı son açıklamada Çin'de yaptıkları faaliyeti 10 Mart'a kadar durdurma kararını aldığını belirtti. Büyük otomotiv markalarının bu kararlarının ardından otomotiv tedarik zincirinde önemli bir aksama yaşanacağı planlanıyor. Böylelikle Çin'de meydana gelen Coronavirüs salgını ekonomik anlamda otomobil üreticilerini de olumsuz yönde etkilemiş bulunuyor. İlerleyen zamanlarda büyük markaların da otomotiv sektörüyle aynı kararı alacakları bilgisine ulaşıldı.

Yorumlar (0)
19°
açık
Günün Karikatürü Tümü