Otomobil Sektöründe İhracatta % 1,5 Artış

Otomotiv sektörü 2019’da ihracatta başarılı bir yıl geçirmiş, toplamda 30,6 milyar dolarlık ihracata imza atmıştı.

Otomotiv 10.02.2020, 21:38 Abdurrahim KARABAYIR
Otomobil Sektöründe İhracatta % 1,5 Artış

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nden, Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerinin ışığında bir açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre, 2019 yılında ihracat yapan firmalar arasında Toyota, Oyak Renault, Kibar Dış Ticaret ile Mercedes Benz- Türk ilk sıralarda yer aldı.

Başarılı Bir Yılın Ardından Gelen Ocak Ayı

Otomobil şirketleri tarafından geçtiğimiz yıl imza atılan bu ihracat başarısının ardından, Ocak ayında gelen haberler de sevindiriciydi. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Baran Çelik, açıklaması sırasında bu ihracat başarısında payı olan firmaları tebrik etti.

Türkiye otomotiv sektörünün elde ettiği bu ihracat başarısının ardından Ocak ayının da değerlendirilmesi yapıldı. İhracattaki başarının kalıcı olması amacıyla yapılan çalışmaların sürdürüleceği ifade edildi.

Yıla Artışla Başlandı

Baran Çelik tarafından yapılan açıklamada, geçen Ocak ayında binek otomobillerde çift haneli artış yaşandığı belirtildi. Otomotiv sektörünün ihracattaki en büyük pazarının Avrupa olmasının da üzerinden geçilirken, Avrupa Birliği Ülkelerine yapılan ihracat oranında küçük de olsa artışla yıla başlanmasının sevirdirici olduğu ifade edildi.

Geçtiğimiz Ocak ayında Avrupa Ülkelerine yapılan ihracat yüzde 1,5 oranında arttı. Yapılan ihracat 1 milyar 893 milyon doları buldu. Ülke gruplarına ayrı ayrı bakıldığında, Avrupa Birliği Ülkelerinin Ocak ayındaki ihracatta % 79 ihracat payı ile birinci sırada yer aldığı görüldü.

Yorumlar (0)
12°
açık
Günün Karikatürü Tümü