Otomotiv sektöründe İşçi Çıkarma Skandalı

Opel, geçtiğimiz günlerde işten çıkarma ilgili bir açıklama yapmıştı. Bu açıklama skandala neden oldu. Birçok firmadan tepki yağdı. Bunun üzerine Opel, yeniden bir açıklama yaptı.

Otomotiv 20.01.2020, 19:18 Fatih OĞUR
Otomotiv sektöründe İşçi Çıkarma Skandalı

Opel’in sahibi PSA, ayrıca Citroen ve Peugeout dünya markalarının da sahibi. 2025 yılının temmuz ayında işçi çıkarmayacağını ancak bu konuyla ilgili çalışmalar yapacağını açıkladı. Bu çalışmalar ile işçilerin kendi istekleri ile işten ayrılacaklarını belirtti. Ancak bu açıklamalar, birçok tepkiye neden oldu. Bu çalışmaların işçiyi kandırmaya yönelik olduğu düşünüldü.

Bunun üzerine Opel tekrardan bir açıklama yaptı. Yanlış anlaşıldığını vurguladı.

Opel’in Yeni Açıklaması Tatmin Etmedi

Opel’in yeni açıklamasına göre Opel bünyesinde 30.000 işçi çalışıyor. Bu işçilerin 16.000 tanesi Almanya’da bulunuyor. Burada ise AB emisyonu uygulanıyor. Dolayısıyla araçların elektrikli olarak üretilmesi gerekiyor.

Opel, 2025 yılında işten çıkarma konusuyla ilgili de üzgün olduklarını belirtti. İşten çıkarmayı kendilerine yakıştırmadıklarını, bu yüzden işçilere eğitim vereceklerini söyledi. Gönüllü olarak işten ayrılan kişi sayısı ise 2.100 olacak. 2029 yılında ise 2000 Opel çalışanı ile de yollar ayrılacak.

Emisyona ayak uydurmak içinde Opel Astra modellerinin 2021 yılında elektrikli versiyonu üretilecek. Bu araç beş kapılı olarak üretilecek. 2022 yılında da aynı model station vagon özellikle piyasaya çıkacak.

Opel’in bu açıklamaları yine tatmin etmedi. Özellikle gönüllü işçi çıkarımı sert tepkilere neden oldu. Opel’in kendini korumak için böyle bir uygulamaya başvurduğu düşünülüyor.

Yorumlar (0)
26°
açık
Günün Karikatürü Tümü