Otomotiv Sektöründe Kredi Kullanımı Oldukça Fazla

2019 yılı birçok sektörü zorladı. Bu sektörlerden biri de otomotiv sektörü oldu. Otomotiv sektöründen birkaç firma kısa süreliğine üretimi durdurma kararı aldı.

Otomotiv 25.01.2020, 18:04 Abdurrahim KARABAYIR
Otomotiv Sektöründe Kredi Kullanımı Oldukça Fazla

Diğer firmalar ise üretimin durmaması için kredi çekti. Bunun yanında araç sahibi olmak isteyen kişiler de araç kredisi çekmek zorunda kaldı. Bu hareketlenmeler, otomotiv sektörünü her yönden etkiledi

Ülkeler arası gerginlikler, ekonomiyi etkiledi. Bu da otomotiv sektörünü 2019 yılında çok zorladı. Sadece üreticiler ise müşterilerde her yönden sıkıntı çekti. Üretimde zorlanan firmalar, araç fiyatlarını yükseltti. Müşteriler de araç kredisi çekmek zorunda kaldı.

Üreticiler firmalar da bu süre zarfında oldukça zorlandı. Bazı dev firmalar, ekonomik açıdan kendilerini toparlayabilmek için birkaç ay üretimi durdurma kararı aldı. Çalışanlar işsiz kaldı. Diğer firmalar ise üretimi durdurmak istemedi. Kredi çekmek zorunda kaldı.

Araştırmalara göre 2019 yılında otomotiv sektöründen %23 oranında daralma oldu. Bu yüzden aralık ayında araç kredi toplam tutarı 41 milyar TL’yi buldu. 20 milyar TL, sadece finansman şirketleri tarafından sağlandı.

2020 Yılında Büyüme Bekleniyor

2019 yılı otomotiv sektörüne iyi gelmese de 2020 yılında en az %20 büyüme bekleniyor. Uzmanlar, kredi tutarının en fazla 30 milyar TL olacağını tahmin ediyor. Ancak bunun için dev firmaların Türkiye’ye yatırım yapması gerekiyor. Dev firmalardan ise bununla ilgili bir açıklama gelmedi.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü